Jakich patronów może przywołać mężczyzna o imieniu Bohdan/Bogdan?

Celibat to dobrowolna rezygnacja z sakramentu małżeństwa/fot. Fotolia
Historia nie zna żadnych świętych, którzy nosiliby to piękne, stare imię. Jednak w kronikach odnotowano kilka znacznych postaci, które chlubnie zapisały się w historii Europy.
/ 25.05.2011 22:34
Celibat to dobrowolna rezygnacja z sakramentu małżeństwa/fot. Fotolia

Imię Bogdan jest najprawdopodobniej imieniem starosłowiańskim. Ponieważ jednak jest to imię złożone, z imiesłowem biernym w drugiej części, istnieją także przypuszczenia, że rodowód jego wywodzi się jeszcze od ludów zamieszkujących dzisiejszy Iran. Są to jednak nie potwierdzone hipotezy, więc powszechnie uznaje się jednak imię Bogdan za typowo słowiańskie.

Jeszcze do XIV wieku formą panującą tego imienia była wersja Bogdan, jednak wraz z napływem rewelacji czeskich polskie –g zostało zamienione na czeskie –h i tak powstała forma Bohdan. Dziś jednak powraca się znowu do pierwotnej formy tego imienia, rzadziej się już spotyka Bohdanów, a częściej Bogdanów. Często też osoby, które mają w imieniu –h spontanicznie zamieniają je na –g. Co zaś znaczy samo imię? Imiona słowiańskie kryją w sobie życzenie, zaklęcie, którym rodzice obdarzali/chronili swoją pociechę. Bohdan/Bogdan oznacza – Dany przez Boga.

Zobacz także: Droga Huberta od hulaki do świętego

Osoby noszące to imię niestety będą miały trudność w odnalezieniu świętego czy też błogosławionego Bogdana. W starych zapisach imię to bowiem w ogóle nie występuje, przyjmuje się, że jego odpowiednikiem jest Deusdedit. Podążając tą ścieżką odnajdziemy kilka znacznych osób, które w jakiś sposób zasłynęły ze swojej wiary czy też odwagi.

Najważniejszą postacią chyba będzie jednak opat Monte Cassino, który zginął broniąc dóbr klasztoru. Został on uznany przez mnichów za męczennika za swoją odważną postawę sprzeciwu wobec siły wroga, najeźdźcy longobardzkiego. Jego święto obchodzi się teoretycznie 10 października, ale zapewne mało kto o nim słyszał. Drugim patronem Bogdanów i Bohdanów może być Deusdedit, arcybiskup Canterbury – jego święto z kolei obchodzi się powszechnie w Kościele dnia 14 lipca.

Redakcja poleca

REKLAMA