POLECAMY

Powrót do dawnych imion

Wybór imienia dla dziecka jest jednym z większych dylematów, z jakimi muszą uporać się przyszli rodzice. Nie sposób jednak nie zwrócić uwagi na tendencję do powrotu nadawania dzieciom imion dawnych, takich jak Władysław, Stanisław, Maria czy Maksymilian.
Powrót do dawnych imion

Imię zawsze było czymś ważnym, nawet ważniejszym niż nazwisko. Tak jest chyba do dzisiaj. Pierwsze było imię, a potem długo długo nic, aż do wieku XIX, kiedy to utrwaliło się nazwisko.

Zanim powstało więc połączenie imienia i nazwiska, jak mamy do dzisiaj, ludzie najczęściej nazywani byli imieniem, do którego dodawano ewentualnie przydomek. Ze znanych nam przykładów można wymienić: Juranda ze Spychowa, Pawła z Krosna (pisarz renesansowy), Jana z Wiślicy (autor „Wojny pruskiej) czy Biernata z Lublina (wybitny poeta renesansowy).

Kiedyś imiona nadawano z rozmysłem, miały one coś znaczyć, często miały mieć moc magiczną. Przykładano dużą uwagę do znaczenia imienia. W niektórych regionach Polski nadawano dziecku imię, w zależności od dnia w którym się urodziło. Jeżeli w kalendarzu imieniny miał Stefan, to chłopcu nadawano takie imię, a dziewczynce Stefania.

W innych regionach naszego kraju syn otrzymywał zawsze imię dziadka (pierwsze lub drugie). Zdarzało się również, że syn lub córka otrzymywali imiona rodziców.

Przyczyny powrotu do imion dawnych

Pierwsza rzecz jaka nasuwa mi się namyśli, to po prostu znużenie imionami „nowoczesnymi”, takimi jak Alan, Patrycja czy Paulina. Rodzice chcąc być oryginalnymi nadają imię dawne, niespotykane. Ja na przykład nazwałam swego synka Maksymilian.

Tu nasuwa się kolejny powód powrotu do przeszłości. Chciałam, by imię było święte, by kojarzyło się z osobą szanowaną, znaną, która coś swym życiem osiągnęła, ze Św. Maksymilianem Kolbe. Chciałam więc, jak uważano dawniej, by imię miało swą moc „magiczną”, by świadczyło o jego właścicielu.

Drugie imię mojego syna to Aleksander. Tu też jak dawniej postanowiłam, że będzie to imię jego ojca. Widać więc, że powrót do imion dawnych ma podobne podłoże. Wydaje się, że ze względu na dbałość o polskość, o tradycję, nadawanie imion dawnych, czyli genealogicznie polskich, jest tendencją jak najbardziej pozytywną. Tak trzymać.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (51)
/8 lat temu
Najdawniejsze, tradycyjne, PRAWDZIWE polskie imiona to IMIONA SŁOWIAŃSKIE - które wywodzą się z rdzenia języka polskiego (który jest językiem słowiańskim): Za przykład mogą posłużyć: Imiona dla Kobiet: Bożena (od Bóg) , Milena (od miłować), Dobroniega (od dobra i rozkoszy), Dobrosława (ta co słynie z dobra, ma dobrą sławę), Bogumiła (miła Bogu, miłująca Boga), Bogna, Stanisława (stająca się sławna) Imiona dla mężczyzn: Miłosz (od miłować) , Sambor (samotny wojownik), Bogusław (słąwiacy Boga, bogaty w sławę), Kazimierz (niszczący mir wrogów), Wojciech (cieszący się z wojny), Radosław (radujacy się ze sławy), Władysław (włądajacy sławą), Ludomir (cieszący się szacunkiem wśród ludzi, niosacy pokój ludziom), Sławomir (słynnący z pokojowego nastawienia) itp wiącej imion ze znaczeniami znajdziecie na Wikipedii; "Imiona słowiańskie", lub angielskiej Wikipedii; "Slavic names" Pozdrawiam
/8 lat temu
Rzeczywiście stare imiona mają swój urok! Teraz obserwuję wysyp Zoś, Jakubów, Hann, Ann itd. Bardzo ładne imiona, nie są ani trochę obciachowe i fajnie jakby przetrwały :D
/8 lat temu
Jestem w ciąży i jeśli będzie to dziewczynka, to już dawno temu podjęłam decyzję, że będzie to Hania. Chciałam, by imię dla Niej było zbliżone do mojego...jestem zakochana w imieniu Hanna.
POKAŻ KOMENTARZE (48)