Jaka patronka dla walecznej kobiety?

Tak wtedy jak i dziś, imię kobiety winno odzwierciedlać jej waleczną duszę. Po jakie imiona więc sięgnąć?
Amazonki to najbardziej znane plemię kobiece, którego głównym celem była walka. Amazonki choć sławne, nie są jedynymi kobietami, które swoje życie poświęcały walce. Niektóre występowały na arenie i brały udział w walkach gladiatorek, inne w męskim przebraniu walczyły ramię w ramię z mężczyznami.
/ 21.02.2011 10:05
Tak wtedy jak i dziś, imię kobiety winno odzwierciedlać jej waleczną duszę. Po jakie imiona więc sięgnąć?

Kobiety, które potrafiły walczyć równie dobrze jak mężczyźni, były najczęściej tworem kulturowym własnych czasów - burzliwych i niespokojnych, kiedy pod nieobecność mężczyzn, kobiety musiały bronić się same. Tak wtedy jak i dziś, imię kobiety winno odzwierciedlać jej waleczną duszę. Po jakie imiona więc sięgnąć?

Jadwiga

Jest to imię germańskie, w pierwotnej wersji złożone z dwóch członów oznaczających wojnę, walkę: Hadu-wig. Imię Jadwiga zobowiązuje do zachowania zimnej krwi i przytomności umysłu w chwilach trudnych, do rozsądnego wydawania pieniędzy, wspinania się po szczeblach kariery zawodowej. Warto wspomnieć, że choć św. Jadwiga przywołuje w pierwszej chwili na myśl królowa Polski - żonę Władysława Jagiełły, to tak naprawdę została ona ogłoszona świętą dopiero 8 czerwca 1997 roku.

Wszystkie Panie, którym wcześniej nadano to imię lub, które przyjęły św. Jadwigę jako swoją patronkę - znajdowały się pod opieką wyświęconej znaczenie wcześniej św. Jadwigi - księżnej śląskiej.

Matylda

Jest to kolejne imię dla walecznej kobiety nadawane wśród ludów germańskich. Imię to oznacza kobietę silną i gotową do walki. Dziewczęta i kobiety noszące to imię odznaczają się wieloma talentami, uporem w dążeniu do celu i co najważniejsze - umiejętnością osiągania go. Matyldy mogą okazać się władcze i dominujące, ale przy tym są sprawiedliwe, hojne i życzliwe. Święta Matylda to patronka wielodzietnych rodzin, rodziców, którym zmarły dzieci, wdów i fałszywie oskarżonych. Nic dziwnego, że obejmuje ona swoim wstawiennictwem właśnie rodziny wielodzietne - sama święta będąc żoną Henryka Ptasznika - urodziła pięcioro dzieci.

Doświadczyła też straty męża i syna - zatem przynosi ukojenie wdowom i osieroconym rodzicom, którym odebrano najcenniejszy skarb. Uciekają się do niej z modlitwą również fałszywie oskarżeni - a to dlatego, że pobożna królowa odwiedzała więźniów i ubogich przynosząc im modlitwę, wsparcie duchowe i jedzenie.

Polecamy: Św. Amelia -poznaj historię imienia

Olga

Olga to nieco zniekształcona forma skandynawskiego imienia Heil oznaczającego szczęście, osobę doświadczającą szczęścia, ruski odpowiednik tego imienia to Helga. Święta Olga była wielką księżna kijowska żyjącą w X wieku. Wykazała się walecznością, kiedy to po śmierci męża i podczas małoletniości syna dowodziła armią i władała całym księstwem. Dzięki swojemu uporowi, umiejętnościom wojskowym pokonała sąsiadujące z księstwem plemię Drewlan, po czym wcieliła jego ziemię pod swoje władanie. 

Czytaj także: Pochodzenie polskich imion

Tagi: imiona, wojna

Redakcja poleca

REKLAMA