POLECAMY

Jak ustalić datę imienin

Dowiedz się, czym się kierować wybierając datę imienin. Istnieje kilka zasad, które można zastosować przy ustalaniu daty obchodzenia imienin. Oto one!

Data imienin

fot. Fotolia

4 najpopularniejsze zasady ustalenia daty imienin

  • Wybiera się najbliższą datę od dnia urodzin dziecka, pod którą występuje dane imię. Jeśli przedział czasowy pomiędzy urodzinami a imieninami wyjdzie zbyt krótki (np. wynosi 1-2 tygodnie), można posłużyć się „metodą trójkową”, tj. opuścić trzy miesiące i dopiero wtedy poszukać najbliższej daty z tym imieniem. „Metoda trójkowa” jest połączeniem filozofii z magią. Upowszechniła się tak dawno temu, że nie wiadomo dokładnie, kiedy została wymyślona. Starożytni filozofowie greccy podzielili człowieka na trzy składowe: ciało, psyche oraz ducha. Podział ten doskonale wpasował się w istniejącą już od pradawnych czasów wiarę w magiczną moc liczby „3”. Doszło więc do zespolenia obu tych systemów– filozoficznego i magicznego. Człowieka oraz jego byt na ziemi zaczęto postrzegać w cyklu trójkowym: narodziny-życie-śmierć; dzieciństwo-dorosłość-starość; mężczyzna-kobieta-dziecko (traktowane jako istota „bezpłciowa”); chłopak-ojciec-starzec; panna-matka-staruszka itp. Choć niewielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę, „metoda trójkowa” jest stosowana również w czasach obecnych, wystarczy wspomnieć parę przysłów i powiedzeń, np. „do trzech razy sztuka”; „Bóg trójcę lubi”; „raz – nie zawsze, dwa – nie ciągle, trzy – to już za dużo” itd.
      
  • Rodzice ustalają świętego patrona, którego pieczy chcą powierzyć swoje dziecko. Na podstawie „żywotów świętych” oraz kościelnego wykazu świętych i błogosławionych – wybierają tę postać, jaka wydaje im się najbardziej odpowiednia dla opieki nad potomkiem lub jako wzór osobowościowy. Po wyborze świętego należy sprawdzić, kiedy kościół obchodzi jego wspomnienie albo uroczystość. W ten właśnie dzień będą wypadać imieniny dziecka.
  • Przyjmuje się najbardziej tradycyjną, powszechnie znaną datę imienin dla dziecka. Np. w przypadku imienia Adam będzie to dzień 24 XII (Wigilia), choć imię to występuje także pod innymi datami, w przypadku imienia Mikołaj – 6 XII (Mikołajki), chociaż i to imię kilka razy pojawia się w kalendarzu.
  • Datę imienin dziecka ustala się w powiązaniu z jakimś ważnym dla rodziny wydarzeniem, np. imieniny dziecka mogą się zbiec z datą ślubu rodziców, urodzinami czy imieninami innego krewnego (dziadka, babci itd.), terminem rozpoczęcia budowy domu itp.

Polecamy: Najpopularniejsze imiona w 2013 roku

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (30)
/2 lata temu
Trochę się dziwie Wam. Przecieź umiecie korzystać z internetu. Tak trudno wpisać w wyszukiwarce zamiast bezsensu się pytać...
/2 lata temu
Agnieszka
/2 lata temu
A jeśli mam imieniny w dzień urodzin to co? moze Tak być? Czy ominęło mnie bezpowrotnie juz 36 imprez?
POKAŻ KOMENTARZE (27)