Alkoholowy zespół płodowy - co to jest?
Powszechnie wiadomo, że picie alkoholu w ciąży jest szkodliwe. Niestety nie wszystkie kobiety stosują się do zakazu picia alkoholu, kiedy spodziewają się dziecka. Oczywiście wypicie jednego czy dwóch kieliszków wina w czasie ciąży nie zaszkodzi dziecku, lecz spożywanie alkoholu systematycznie, zwłaszcza wysokoprocentowego może mieć bardzo poważne następstwa. Jednym z nich jest alkoholowy zespół płodowy (FAS - Fetal Alcohol Syndrom).
Alkoholowy zespół płodowy to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń występujących u nowonarodzonego dziecka, matki, która spożywała duże ilości alkoholu w ciąży. Nie są to zamiany przejściowe – pozostaną już do końca życia dziecka i będą nie bez znaczenia dla jego rozwoju.
Alkohol spożywany w czasie ciąży jest bardziej szkodliwy dla płodu niż marihuana, kokaina, heroina czy nikotyna.
Jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka?
Zmiany w organizmie dziecka, powstałe na skutek nadużywania alkoholu przez matkę bywają różnie nasilone. U wielu dzieci zmiany w mózgu uwidaczniają się pod postacią defektów intelektualnych, problemów z uczeniem się i koncentracją. Jednak u innych alkohol może spowodować bardzo poważne wady serca, wady układu moczowo-płciowego, uszkodzenie mózgu powodujące niepełnosprawność, a nawet śmierć.
Dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży mają problemy z zachowaniem oraz funkcjonowaniem w społeczeństwie. Mają także zaburzoną koordynację ruchową, a często pojawiają się także dysfunkcje mięśni pod postacią drżenia.
Wygląd dziecka
Alkohol może mieć także wpływ na wygląd dziecka. Dzieci narażone w życiu płodowym na działanie toksyn, a w szczególności alkoholu często są zdecydowanie niżsi od rówieśników, często także nie mogą osiągnąć masy ciała odpowiedniej dla wieku.
Występuje także charakterystyczna zmiana wyglądu twarzy tzw. dymorfizm – dzieci z alkoholowym zespołem płodowym często dotyka małogłowie, mają płaską szeroką podstawę nosa, wąskie usta oraz małe, nisko osadzone uszy. Szpary powiekowa są skrócone i towarzyszy im tzw. zmarszczka nakątna, a powieki często opadają. Rynienka między nosem a wargą górną jest zazwyczaj niewidoczna lub spłaszczona. Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają także małą żuchwę. Zauważono u nich także zmniejszoną ruchomość w stawach, częstsze występowanie rozszczepu wargi i podniebienia, a także wad kręgosłupa.
Czytaj też: Czym jest mózgowe porażenie dziecięce?
Krzywda jest nieodwracalna
Alkohol to najczęstszy czynnik wpływający niekorzystnie na dziecko w czasie kiedy znajduje się ono w łonie matki. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można spożyć będąc w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku. Każda dobra matka nie powinna myśleć o sobie, ale o dobru dziecka, które jest w niej i jest od niej całkowicie zależne. Bycie w ciąży powinno być równoznaczne z całkowitą abstynencją od alkoholu. Krzywdy, jaką wyrządzi się dziecku pijąc podczas ciąży, nie da się już później naprawić.
Polecamy: Jeśli zdarza Ci się krzyczeć i bić dziecko