W przewlekłej niedomykalności w zależności od nasilenia objawów stosuje się inne metody leczenia

Czym jest alkoholowy zespół płodowy?

Alkoholowy zespół płodowy. Gdy nowonarodzone dziecko nie będzie już nigdy takie, jakie miało szansę być – czyli zdrowe, nieobarczone schorzeniami. Dlatego, że nie wszystkie matki biorą sobie do serca fakt, że w ciąży nie powinny pić alkoholu. Dowiedz się więcej.
/ 09.11.2010 15:39
W przewlekłej niedomykalności w zależności od nasilenia objawów stosuje się inne metody leczenia

Alkoholowy zespół płodowy - co to jest?

Powszechnie wiadomo, że picie alkoholu w ciąży jest szkodliwe. Niestety nie wszystkie kobiety stosują się do zakazu picia alkoholu, kiedy spodziewają się dziecka. Oczywiście wypicie jednego czy dwóch kieliszków wina w czasie ciąży nie zaszkodzi dziecku, lecz spożywanie alkoholu systematycznie, zwłaszcza wysokoprocentowego może mieć bardzo poważne następstwa. Jednym z nich jest alkoholowy zespół płodowy (FAS - Fetal Alcohol Syndrom).

Alkoholowy zespół płodowy to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń występujących u nowonarodzonego dziecka, matki, która spożywała duże ilości alkoholu w ciąży. Nie są to zamiany przejściowe – pozostaną już do końca życia dziecka i będą nie bez znaczenia dla jego rozwoju.

Alkohol spożywany w czasie ciąży jest bardziej szkodliwy dla płodu niż marihuana, kokaina, heroina czy nikotyna.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka?

Zmiany w organizmie dziecka, powstałe na skutek nadużywania alkoholu przez matkę bywają różnie nasilone. U wielu dzieci zmiany w mózgu uwidaczniają się pod postacią defektów intelektualnych, problemów z uczeniem się i koncentracją. Jednak u innych alkohol może spowodować bardzo poważne wady serca, wady układu moczowo-płciowego, uszkodzenie mózgu powodujące niepełnosprawność, a nawet śmierć.

Dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży mają problemy z zachowaniem oraz funkcjonowaniem w społeczeństwie. Mają także zaburzoną koordynację ruchową, a często pojawiają się także dysfunkcje mięśni pod postacią drżenia

Wygląd dziecka

Alkohol może mieć także wpływ na wygląd dziecka. Dzieci narażone w życiu płodowym na działanie toksyn, a w szczególności alkoholu często są zdecydowanie niżsi od rówieśników, często także nie mogą osiągnąć masy ciała odpowiedniej dla wieku.

Występuje także charakterystyczna zmiana wyglądu twarzy tzw. dymorfizm – dzieci z alkoholowym zespołem płodowym często dotyka małogłowie, mają płaską szeroką podstawę nosa, wąskie usta oraz małe, nisko osadzone uszy. Szpary powiekowa są skrócone i towarzyszy im tzw. zmarszczka nakątna, a powieki często opadają. Rynienka między nosem a wargą górną jest zazwyczaj niewidoczna lub spłaszczona. Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają także małą żuchwę. Zauważono u nich także zmniejszoną ruchomość w stawach, częstsze występowanie rozszczepu wargi i podniebienia, a także wad kręgosłupa.

Czytaj też: Czym jest mózgowe porażenie dziecięce?

Krzywda jest nieodwracalna

Alkohol to najczęstszy czynnik wpływający niekorzystnie na dziecko w czasie kiedy znajduje się ono w łonie matki. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można spożyć będąc w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku. Każda dobra matka nie powinna myśleć o sobie, ale o dobru dziecka, które jest w niej i jest od niej całkowicie zależne. Bycie w ciąży powinno być równoznaczne z całkowitą abstynencją od alkoholu. Krzywdy, jaką wyrządzi się dziecku pijąc podczas ciąży, nie da się już później naprawić.

Polecamy: Jeśli zdarza Ci się krzyczeć i bić dziecko