POLECAMY

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Nietrzymanie moczu podczas ciąży zdarza się co drugiej kobiecie. Na szczęście, istnieją sposoby, aby złagodzić tę niegroźną, choć bardzo kłopotliwą dolegliwość.
Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Powody nietrzymania moczu podczas ciąży

Popuszczanie kilku kropel moczu podczas wysiłku fizycznego (np. podczas śmiechu, kaszlu lub podnoszenia czegoś ciężkiego), czyli tzw. nietrzymanie moczu, występuje u ponad połowy ciężarnych. Jest to spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy oraz rozluźnieniem mięśni zwieraczy cewki moczowej podczas ciąży.

Polecamy: Jak przygotować organizm do ciąży?

Ćwiczenia

Najlepszym sposobem na nietrzymanie moczu podczas ciąży jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, nazywanych również mięśniami Kegla. Zwiększając ich napięcie, będziesz w stanie powstrzymać popuszczanie moczu, pomimo ucisku macicy na pęcherz moczowy. Ćwiczenia można wykonywać o każdej porze dnia i w każdej pozycji. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni okalających pochwę, odbyt i cewkę moczową. Ćwiczenia nie są kłopotliwe, można wykonywać je nawet przebywając w miejscach publicznych. Aby uzyskać zauważalne efekty, warto powtarzać je kilka razy w ciągu dnia – można zacząć np. od 10 powtórzeń 5 razy dziennie i stopniowo zwiększać częstotliwość.

Sposoby na nietrzymanie moczu w czasie ciąży

  • Nie dopuszczaj do sytuacji, w której twój pęcherz jest nadmiernie wypełniony – skorzystaj z toalety, gdy tylko poczujesz parcie na mocz.
  • Przed wyjściem z domu skorzystaj z toalety, nawet jeśli w danej chwili nie odczuwasz takiej potrzeby.
  • Unikaj napojów moczopędnych – najzdrowsze do picia są niegazowana woda mineralna i rozcieńczone soki owocowe.
  • Na co dzień noś specjalne wkładki, które wchłaniają mocz i niwelują przykry zapach.
  • Unikaj zaparć – stolec może uciskać na pęcherz, dodatkowo zwiększając dolegliwości.
  • O swoich dolegliwościach powiedz ginekologowi – jeśli nietrzymanie moczu będzie bardzo uciążliwe, zaleci on odpowiednią terapię.

Czytaj również: Czy można uprawiać fitness w czasie ciąży?

Higiena

U wielu kobiet, którym w czasie ciąży dokucza nietrzymanie moczu, dochodzi do infekcji pęcherza moczowego. Aby zapobiegać tej przykrej dolegliwości, zadbaj o higienę intymną. Wkładki czy podpaski powinny być możliwie często wymieniane, zanim jeszcze staną się pożywką dla bakterii. Pamiętaj również o częstym podmywaniu okolic intymnych.

Jeśli zauważysz, że pojawiają się objawy takie jak pieczenie podczas oddawania moczu, ból podbrzusza czy bardzo częste parcie na mocz, nie wahaj się skorzystać z pomocy lekarza. Objawy te świadczą o zapaleniu pęcherza, które nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
U mnie nietrzymanie moczu pojawiło się zaraz po drugiej ciąży. Od razu pobiegłam do lekarza, bo mam zaufaną klinikę SKJ. Tam mam ginekologa, który prowadził moje ciąże, polecił mi urologa, który też okazał się bardzo dobrym specjalistą.