Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Nietrzymanie moczu podczas ciąży zdarza się co drugiej kobiecie. Na szczęście, istnieją sposoby, aby złagodzić tę niegroźną, choć bardzo kłopotliwą dolegliwość.
/ 21.02.2011 09:27
Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Powody nietrzymania moczu podczas ciąży

Popuszczanie kilku kropel moczu podczas wysiłku fizycznego (np. podczas śmiechu, kaszlu lub podnoszenia czegoś ciężkiego), czyli tzw. nietrzymanie moczu, występuje u ponad połowy ciężarnych. Jest to spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy oraz rozluźnieniem mięśni zwieraczy cewki moczowej podczas ciąży.

Polecamy: Jak przygotować organizm do ciąży?

Ćwiczenia

Najlepszym sposobem na nietrzymanie moczu podczas ciąży jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, nazywanych również mięśniami Kegla. Zwiększając ich napięcie, będziesz w stanie powstrzymać popuszczanie moczu, pomimo ucisku macicy na pęcherz moczowy. Ćwiczenia można wykonywać o każdej porze dnia i w każdej pozycji. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni okalających pochwę, odbyt i cewkę moczową. Ćwiczenia nie są kłopotliwe, można wykonywać je nawet przebywając w miejscach publicznych. Aby uzyskać zauważalne efekty, warto powtarzać je kilka razy w ciągu dnia – można zacząć np. od 10 powtórzeń 5 razy dziennie i stopniowo zwiększać częstotliwość.

Sposoby na nietrzymanie moczu w czasie ciąży

  • Nie dopuszczaj do sytuacji, w której twój pęcherz jest nadmiernie wypełniony – skorzystaj z toalety, gdy tylko poczujesz parcie na mocz.
  • Przed wyjściem z domu skorzystaj z toalety, nawet jeśli w danej chwili nie odczuwasz takiej potrzeby.
  • Unikaj napojów moczopędnych – najzdrowsze do picia są niegazowana woda mineralna i rozcieńczone soki owocowe.
  • Na co dzień noś specjalne wkładki, które wchłaniają mocz i niwelują przykry zapach.
  • Unikaj zaparć – stolec może uciskać na pęcherz, dodatkowo zwiększając dolegliwości.
  • O swoich dolegliwościach powiedz ginekologowi – jeśli nietrzymanie moczu będzie bardzo uciążliwe, zaleci on odpowiednią terapię.

Czytaj również: Czy można uprawiać fitness w czasie ciąży?

Higiena

U wielu kobiet, którym w czasie ciąży dokucza nietrzymanie moczu, dochodzi do infekcji pęcherza moczowego. Aby zapobiegać tej przykrej dolegliwości, zadbaj o higienę intymną. Wkładki czy podpaski powinny być możliwie często wymieniane, zanim jeszcze staną się pożywką dla bakterii. Pamiętaj również o częstym podmywaniu okolic intymnych.

Jeśli zauważysz, że pojawiają się objawy takie jak pieczenie podczas oddawania moczu, ból podbrzusza czy bardzo częste parcie na mocz, nie wahaj się skorzystać z pomocy lekarza. Objawy te świadczą o zapaleniu pęcherza, które nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań.