Powody nietrzymania moczu podczas ciąży
Popuszczanie kilku kropel moczu podczas wysiłku fizycznego (np. podczas śmiechu, kaszlu lub podnoszenia czegoś ciężkiego), czyli tzw. nietrzymanie moczu, występuje u ponad połowy ciężarnych. Jest to spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy oraz rozluźnieniem mięśni zwieraczy cewki moczowej podczas ciąży.
Polecamy: Jak przygotować organizm do ciąży?
Ćwiczenia
Najlepszym sposobem na nietrzymanie moczu podczas ciąży jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, nazywanych również mięśniami Kegla. Zwiększając ich napięcie, będziesz w stanie powstrzymać popuszczanie moczu, pomimo ucisku macicy na pęcherz moczowy. Ćwiczenia można wykonywać o każdej porze dnia i w każdej pozycji. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni okalających pochwę, odbyt i cewkę moczową. Ćwiczenia nie są kłopotliwe, można wykonywać je nawet przebywając w miejscach publicznych. Aby uzyskać zauważalne efekty, warto powtarzać je kilka razy w ciągu dnia – można zacząć np. od 10 powtórzeń 5 razy dziennie i stopniowo zwiększać częstotliwość.
Sposoby na nietrzymanie moczu w czasie ciąży
- Nie dopuszczaj do sytuacji, w której twój pęcherz jest nadmiernie wypełniony – skorzystaj z toalety, gdy tylko poczujesz parcie na mocz.
- Przed wyjściem z domu skorzystaj z toalety, nawet jeśli w danej chwili nie odczuwasz takiej potrzeby.
- Unikaj napojów moczopędnych – najzdrowsze do picia są niegazowana woda mineralna i rozcieńczone soki owocowe.
- Na co dzień noś specjalne wkładki, które wchłaniają mocz i niwelują przykry zapach.
- Unikaj zaparć – stolec może uciskać na pęcherz, dodatkowo zwiększając dolegliwości.
- O swoich dolegliwościach powiedz ginekologowi – jeśli nietrzymanie moczu będzie bardzo uciążliwe, zaleci on odpowiednią terapię.
Czytaj również: Czy można uprawiać fitness w czasie ciąży?
Higiena
U wielu kobiet, którym w czasie ciąży dokucza nietrzymanie moczu, dochodzi do infekcji pęcherza moczowego. Aby zapobiegać tej przykrej dolegliwości, zadbaj o higienę intymną. Wkładki czy podpaski powinny być możliwie często wymieniane, zanim jeszcze staną się pożywką dla bakterii. Pamiętaj również o częstym podmywaniu okolic intymnych.
Jeśli zauważysz, że pojawiają się objawy takie jak pieczenie podczas oddawania moczu, ból podbrzusza czy bardzo częste parcie na mocz, nie wahaj się skorzystać z pomocy lekarza. Objawy te świadczą o zapaleniu pęcherza, które nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań.