1. Dolegliwości przed porodem - ból pleców
Powiększająca się macica uciska nerw kulszowy – stąd wrażenie rozrywania w krzyżu.Co robić? Pilnuj pleców – powinny być wyprostowane.
2. Dolegliwości przed porodem - ból brzucha
Co robić? Nie wypychaj go do przodu. Długie stanie czy siedzenie w jednej pozycji nie polepszą sytuacji. Dlatego przenoś ciężar z nogi na nogę, postaw jedną stopę na stołeczku, a gdy planujesz pracę przy biurku, podłóż poduszkę pod plecy. Próbowałaś masażu? A ciepłego okładu? Mogą pomóc. Zalecany jest odpoczynek, z wysoko uniesionymi nogami zgiętymi w kolanach. Nie pomaga? Poproś lekarza o zestaw ćwiczeń.3. Dolegliwości przed porodem - zmęczenie
Choć nie zawsze, niektóre przyszłe mamy dopiero teraz odetchnęły. Czujesz się zmęczona, bo jesteś cięższa, bo się nie wysypiasz, bo w twojej głowie galopada myśli.Co robić? Zrelaksuj się, połóż na chwilę, pójdź na spacer. Nie pomaga? Powiedz o tym lekarzowi, może zleci badanie krwi. Anemia to częsta dolegliwość końcówki ciąży.
4. Dolegliwości przed porodem - płytki oddech
I znowu ta powiększająca się macica – uciska przeponę i płuca.Co robić? Prostuj plecy, śpij w pozycji półsiedzącej, noś luźne ubrania. Rób ćwiczenia oddechowe (poproś lekarza, by pokazał, jak wykonywać je najlepiej), odpoczywaj. Jeśli poczujesz kłucie w klatce piersiowej i nie możesz złapać tchu, zgłoś się do ginekologa.
5. Dolegliwości przed porodem - bezsenność
Jak tu zasnąć, gdy przeszkadza brzuch, macica uciska przeponę, malec nie daje spokoju, a do tego musisz biegać do toalety?Co robić? Nie pij na wieczór kawy ani herbaty, zjedz lekkostrawną kolację (dwie godziny przed snem), wypij szklankę mleka, wywietrz sypialnię, połóż się na łóżku w pozycji półsiedzącej, wycisz się.
6. Dolegliwości przed porodem - parcie na pęcherz
Powiększająca się macica uciska pęcherz. Pod koniec ciąży, gdy brzuch się obniży, odczucia będą intensywniejsze.Co robić? Biegnij do toalety za każdym razem, gdy pojawi się taka potrzeba – lepiej nie narażać się na infekcję dróg moczowych. Używaj wkładek higienicznych, ponieważ czasem, gdy np. kichniesz czy wybuchniesz śmiechem, możesz popuścić. Dlatego ćwicz mięśnie Kegla: napinaj je na kilka sekund i rozluźniaj.
7. Dolegliwości przed porodem - opuchlizna w ciąży
Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może swobodnie odpłynąć do serca – kostki mogą spuchnąć.Co robić? Odpoczywaj z uniesionymi nogami, nie siedź długo w jednej pozycji, połóż stopy na podwyższeniu, nie krzyżuj nóg. Nie noś skarpetek ze ściągaczem. Pomaga założenie rajstop przeciwobrzękowych – zrób to z samego rana. Pij wodę. Jeśli obrzęki w ciąży nie znikają po nocy, są duże i szybko narastają, opuchniętą masz twarz, to na wszelki wypadek zgłoś się do lekarza. Mogą być sygnałem stanu przedrzucawkowego.
8. Dolegliwości przed porodem - hemoroidy
Mogą być skutkiem zaparć. Są bolesne.Co robić? Jeśli do tej pory nie zmieniłaś diety na dietę dla kobiet w ciąży, przerzuć się koniecznie na produkty bogate w błonnik (ciemny chleb, ryż brązowy), jedz warzywa i owoce, pij dużo wody.
9. Dolegliwości przed porodem - obolałe żebra
Trudno się dziwić, że bolą, kiedy w brzuszku szaleje malec.Co robić? Gdy ułoży się między żebrami, zmień pozycję, przeciągnij się. A nuż mu się to spodoba i ułoży się inaczej?
10. Dolegliwości przed porodem - swędzenie brzucha
Skóra się rozciąga i swędzi. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów, używaj kosmetyków dla kobiet w ciąży.Co robić? Smaruj ją balsamami nawilżającymi i natłuszczającymi.
11. Dolegliwości przed porodem - nasilające się upławy
Nie martw się - to normalne, że jest ich dużo. Dopóki są bezwonne i bezbarwne, nie ma powodu do niepokoju.Co robić? Jeśli zmieniły zapach lub barwę, zgłoś się do lekarza.