Dieta w szóstym miesiącu ciąży
Ważne dla ciebie
Jeśli ogarnia cię pokusa zjedzenia słodkiego ciastka z kremem, skieruj raczej wzrok ku misce z owocami. Cukry zawarte w soczystym jabłku przenikają znacznie wolniej, a w związku z tym owoce na dłużej zaspokoją twój głód. Aby walczyć z pokusami i zjadania tak zwanych „pustych kalorii” postaraj się mieć zawsze pod ręką w domu lub w pracy, różne owoce, warzywa, orzechy i pestki, do przekąszenia od czasu do czasu.
Idealna przekąska dla ciebie to orzechy brazylijskie. Każdy z nich zawiera około 75 mcg selenu, co zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Polecamy: Kalendarz ciąży - tygodnie 21 - 23
Twoje tempo przemiany materii w okresie ciąży wzrasta o około 20 procent. Dlatego też nawet kiedy odpoczywasz, z pewnością odczuwasz wzmożone gorąco. Jeśli czujesz się przegrzana, postaraj się wypijać jeszcze więcej wody, aby uzupełnić płyny tracone wraz z potem ( 6- 8 dużych szklanek wody – nie licząc innych napojów).
W tym okresie ciąży możesz także cierpieć z powodu zgagi ,niestrawności i zaparć. Aby ograniczyć nasilenie nieprzyjemnej zgagi jedz mniejsze posiłki, jednocześnie unikając pikantnych i tłustych potraw i napojów gazowanych.
Jeśli pojawią się u ciebie zaparcia pij dużo wody ( 6 – 8 szklanek dziennie) i spożywaj produkty, które zawierają błonnik ( rośliny strączkowe, owies, gruszki, zielone warzywa liściaste, soczewica, a także otrębowe płatki śniadaniowe). Aktywność ruchowa także pomaga w zwalczaniu zaparć, zatem staraj się spacerować i pływać.
Jeśli często towarzyszy ci uczucie osłabienia, zmęczenia, senność, bóle głowy lub jesteś nadmiernie blada, wykonaj badania krwi! Jeśli twoje wyniki będą obniżone udaj się do lekarza - może okazać się, że masz niedokrwistość. Ta choroba bardzo negatywnie wpływa na rozwój płodu, ponieważ powoduje nieprawidłowości w rozwoju łożyska.
Niedokrwistość jest wynikiem niedoboru żelaza. Aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednie ilości tego pierwiastka powinnaś jeść codziennie natkę pietruszki oraz urozmaicać potrawy kiełkami, szczypiorkiem, rzeżuchą. Rośliny te zawierają witaminę C oraz chlorofil, które pomagają w przyswajaniu żelaza.
Ponadto bogatym źródłem żelaza jest mięso. Zadbaj o to, by w twojej diecie każdego dnia znalazła się porcja mięsa. Uważaj tylko na wątróbkę - pomimo, że zawiera ogromne ilości żelaza, to zawiera także witaminę A, w nadmiarze szkodliwą dla dziecka!
Źródłem żelaza oraz białka są jajka. Niewolno ci wykluczyć ich z diety! Uważaj na surowe jajka oraz na przetwory je zawierające, aby uniknąć zarażenia bakterią salmonelli.
Polecamy: Odżywianie w siódmym miesiącu ciąży
Ze swojej diety wyklucz kawę i herbatę. Kofeina i teina utrudniają przyswajanie żelaza. Lepiej zastąp je sokami - najlepiej pomarańczowym i z czarnej porzeczki. Soki te, podobnie do kiełków, zawierają witaminę C przyjazną dla twojego organizmu!
Ważne dla twojego maluszka
U twojego dziecka zaczyna się rozwijać układ odpornościowy, a także ochronna tkanka tłuszczowa. Prawidłowo przestrzegana przez ciebie dieta z pewnością przyczyni się do dalszego bezproblemowego rozwoju maluszka. Dlatego też nie zapomnij o codziennym spożywaniu:
- Wapnia( 700 mcg na dobę), który znajdziesz w nabiale, płatkach , kwasu foliowego, w białym pieczywie, fasoli, soczewicy.
- Żelaza (14,8 mg na dobę), które znajduje się w jajkach, w zielonych warzywach, płatkach śniadaniowych.
- Kwasu foliowego ( 300 mcg na dobę), który znajdziesz w szparagach, burakach, brokułach, szpinaku, pomarańczach i brukselce.
Zobacz także: Co Cię czeka po porodzie