Ciąża a lot samolotem - na co musi uważać przyszła mama w podróży

Ciąża a lot samolotem - na co musi uważać przyszła mama w podróży fot. Fotolia
Sprawdź to, zanim zdecydujesz się na daleką wyprawę i długi przelot.
Milena Oszczepalińska / 27.04.2015 06:38
Ciąża a lot samolotem - na co musi uważać przyszła mama w podróży fot. Fotolia

Wiele przyszłych mam spotyka się z dylematem, czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne, czy nie. Jest wiele opinii i mitów na ten temat. Z pewnością gdyby było tak, że kobietom ciężarnym nie wolno wsiadać na pokład samolotu, nigdy żadne dziecko by się w nim nie urodziło, a przecież takie rzeczy się zdarzają.

Latanie samolotem kobiet w ciąży może być zatem bezpieczne i dozwolone, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Nie należy jednak traktować tego zbyt lekceważąco i mimo wszystko zapoznać się z pewnymi zasadami i koniecznie ich przestrzegać.

Ciąża a lot samolotem - praktyczne porady

Latanie dozwolone, ale...

Lepiej zrezygnować z latania w pierwszym trymestrze ciąży. Latanie samolotem wiąże się z dużymi skokami ciśnienia zwłaszcza podczas startowania i lądowania, a to może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Paradoksalnie właśnie to nie wtedy, gdy masz spory brzuszek, powinnaś szczególnie unikać latania samolotem. Tak naprawdę latanie jest najbezpieczniejsze dla twojego dziecka między 18 a 24 tygodniem ciąży.

Do większości samolotów nie wsiądziesz także po 34 tygodniu ciąży. Taki zakaz ma wprowadzone większość linii lotniczych. W tak zaawansowanej ciąży długie siedzenie z przykurczonymi nogami utrudnia krążenie, może też wywołać przyspieszony poród.

Co w przypadku ciąży mnogiej?

Jeżeli spodziewasz się jednego potomka, raczej nie powinnaś mieć obaw przed lataniem. Ale w przypadku ciąży bliźniaczej lub większej, jest to raczej niepolecane. Takie ciąże zawsze są o podwyższonym ryzyku.

Jak długie loty wybierać?

Jeśli lubisz lub musisz podróżować mimo ciąży, staraj się wybierać loty nie dłuższe niż 3-godzinne. W ogóle zbyt długie siedzenie w jednej pozycji w ciąży nie jest wskazane, ponieważ powoduje gorsze krążenie krwi i mniejszy dopływ tlenu do dziecka. Zrezygnuj zatem z dalekich podróży. Nie tylko dla swojej wygody, lecz także, a może nawet przede wszystkim dla zdrowia dziecka.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA