POLECAMY

Sprawdź! To są objawy anemii w ciąży

Prawie połowa kobiet w ciąży cierpi na anemię. Nie lekceważ jej - anemia zagraża twojemu zdrowiu i rozwojowi dziecka.
Sprawdź! To są objawy anemii w ciąży fot. Panthermedia

 

Wypowiedź lekarza: jak rozpoznać i leczyć anemię w ciąży?

Badania morfologiczne w czasie ciąży najlepiej pokazują, jak funkcjonuje twój organizm. Dzięki nim wiadomo na przykład, czy nie cierpisz na anemię. Taką informację lekarz może wysnuć na podstawie poziomu żelaza, ilości krwinek czerwonych, hemoglobiny oraz hematokrytu we krwi.

Jeśli liczby te nie odpowiadają przyjętym normom – musisz bardzo uważnie przyjrzeć się swojej diecie i prawdopodobnie zacząć łykać zapisane przez twojego ginekologa suplementy żelaza.

Skąd bierze się anemia?

Do pewnego momentu anemię u przyszłych mam traktuje się jako stan fizjologiczny ciąży. W jej organizmie dzieją się bowiem różne rzeczy, między innymi obniża się poziom hemoglobiny, zmniejsza się również ilość żelaza. Ale nie można tego lekceważyć. Żelazo jest niezbędne do życia. To składnik hemoglobiny i wielu enzymów związanych z procesem oddychania. Ułatwia też krwinkom czerwonym transport tlenu do krwi, a tym samym do wszystkich naszych narządów. Podczas ciąży jest konieczne do rozwoju dziecka w czasie ciąży (m.in. pomaga w prawidłowym kształtowaniu się mózgu dziecka) oraz funkcjonowania łożyska i dotlenienia macicy.

Dlaczego anemia występuje najczęściej w ciąży?

Organizm rozwijającego się dziecka początkowo czerpie żelazo z zapasów, które nagromadził twój organizm jeszcze przed ciążą. Potem jednak, gdy magazyn opustoszeje, maluch zabiera niemal całe ilości tego pierwiastka dostarczane na bieżąco z twojej diety – potrzebne są mu do normalnego funkcjonowania (dotyczy to zwłaszcza siódmego miesiąca ciąży, gdy dziecko zaczyna gwałtownie rosnąć i gromadzić żelazo w wątrobie). Wtedy pojawia się anemia – niedokrwistość, która jest problemem 30–40% przyszłych mam.

Jakie są objawy anemii w ciąży?

Jeśli cierpisz na anemię, zazwyczaj dowiadujesz się o niej dopiero z wyników badania krwi. Wtedy przypominasz sobie, że ostatnio byłaś ciągle zmęczona i słaba, miałaś trudności z koncentracją, bóle głowy, a twoja twarz była biała jak ściana. Takie objawy, kładzione często na karb ciąży, są właśnie objawami anemii, podobnie jak łamliwość włosów czy sucha skóra. W takiej sytuacji konieczne staje się uzupełnianie żelaza. Dlaczego? Przeciętna dieta dostarcza 10–40 mg tego pierwiastka, ale organizm wchłania tylko ok. 10% (czyli 1–4 mg) tej porcji. A w trzecim trymestrze zapotrzebowanie na żelazo wzrasta do 6 mg dziennie.

Jak leczyć niedokrwistość?

Warto zacząć od zmiany diety. Pokarmy bogate w żelazo to czerwone mięso, ale również drobiowa wątróbka i ryby. Dużo tego pierwiastka znaleźć można w zielonych warzywach (brokuły, szpinak), roślinach strączkowych, kapuście. Dobra jest też soja, suszone owoce, ciemne pieczywo i kasze gruboziarniste. Aby żelazo lepiej się przyswajało, potrzebna jest witamina C. Zadbaj, by jednocześnie na twoim talerzu znalazły się owoce lub soki cytrusowe, truskawki, pomidory. Zrezygnuj z czarnej herbaty, kawy, coli i napojów gazowanych, bo zmniejszają zdolność wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Czasem sama dieta przy anemii nie wystarczy i lekarz musi zapisać żelazo. Pamiętaj, że jest ono we wszystkich preparatach witaminowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży, choć w różnych dawkach. Ginekolog na pewno zaleci ci odpowiedni.

Jak anemia wpływa na dziecko?

Niedokrwistości nie wolno ignorować i trzeba ją leczyć – nie tylko ze względu na twoje zdrowie. Niedobory żelaza mogą wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Niestety anemia w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować wady wrodzone dziecka, zaburzyć rozwój i pracę łożyska, a przez to doprowadzić do przedwczesnego porodu. W późniejszym okresie ciąży wpływa na wagę urodzeniową noworodka. Ponieważ żelazo odpowiada za transport tlenu, jego niedobór może wywołać niedotlenienie macicy i przyspieszyć poród, jednocześnie hamując akcję porodową. Badania pokazują też, że dzieci mam cierpiących na anemię, często same chorują na niedokrwistość.

Jak nie dopuścić do rozwoju anemii?

Aby uniknąć anemii, lekarze zalecają profilaktyczne przyjmowanie żelaza w drugiej połowie ciąży. Najczęściej jest to około 60–80 mg/dobę, dawka taka, według badań, zapobiega chorobie w 90%. Suplementacja jest też konieczna, gdy przyszła mama cierpi na silne wymioty, ma plamienia, gdy jest wegetarianką, oczekuje więcej niż jednego dziecka.


Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, położnik ginekolog, od 10 lat opiekuje się kobietami w ciąży, pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Insytutu Matki i Dziecka w Warszawie
napisane na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Wójcik
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 miesięcy temu
wiem dokładnie co to znaczy anemia w ciąży. Dodatkowo jeszcze wymioty do tego... Ja od tygodnia zażywam dicofer, który naprawdę pomaga mi z anemią w tym fatalnym okresie mojego życia.. Ciąża to najgorszy okres mojego życia...