10 produktów zakazanych w ciąży

Jesteś w ciąży? Koniecznie dowiedz się, jakich produktów spożywczych nie wolno ci jeść! Na liście znajdziesz jedzenie, które niestety na co dzień gości na stołach wielu rodzin. Pamiętaj! Ze względu na zdrowie twoje i dziecka lepiej z niego zrezygnować...
Agata Bernaciak / 21.12.2018 10:45

Jakich produktów nie wolno jeść w ciąży?

1. Sól

Może zaszkodzić zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Zatrzymuje wodę w organizmie i może powodować uciążliwe obrzęki nóg, rąk i twarzy.

2. Surowe jajka

Pamiętaj, żeby nawet przed gotowaniem myć skorupki pod bieżącą wodą! Kogel-mogel i jajko gotowane na miękko to groźba salmonelli. Nie warto ryzykować.

3. Sery pleśniowe

Camembert, feta, brie, oscypki. Mogą zawierać bakterie z rodzaju listeria!

4. Kolorowe napoje gazowane

Zawarty w nich dwutlenek węgla podrażnia przewód pokarmowy. To źródło cukru - nie ma w nich nic, co byłoby niezbędne dla ciebie i twojego dziecka.

5. Alkohol

Nawet najmniejsza ilość szkodzi twojemu dziecku. Nie daj się namówić nawet na pół lampki wina!

6. Befsztyk, tatar i surowa ryba

Unikaj surowego mięsa, krwistych steków i sushi. Mogą być one przyczyną zakażenia toksoplazmozą! Takie dania to też często siedlisko drobnoustrojów szkodliwych dla ciebie i malucha.

7. Orzeszki ziemne

Jeśli cierpisz na astmę, katar sienny lub masz uczulenie na orzechy, nie jedz orzeszków ani produktów, które je zawierają. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

8. Mocna kawa

Kofeina wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, a także powoduje skoki ciśnienia.

9. Ciasteczka z cukierni

Nadmiar cukry w diecie ciężarnej to przyczyna powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa, nawracające zapalenia pochwy, zatrucia żołądkowe.

10. Nieznane zioła

Działają silniej niż leki! Szczególnie niebezpieczny dla ciebie jest teraz żen-szeń, rozmaryn, tymianek, chmiel i cząber, ponieważ szkodliwie działają na płód.

Dowiedz się więcej:
Pokonaj obrzęki w ciąży! 5 sprawdzonych sposobów
Co dzieci lubią najbardziej, będąc w łonie mamy? Zdradzamy!
Jak zmienia się wielkość płodu tydzień po tygodniu? Zobacz!

Redakcja poleca

REKLAMA