Co na obrzęki rąk i nóg w ciąży? 5 wskazówek [WIDEO]

Jeśli do porodu zostało ci już tylko kilka tygodni, możesz cierpieć z powodu opuchniętych rąk, nóg, łydek. Jak się z nimi uporać? Podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z obrzękami!
Milena Oszczepalińska / 15.07.2018 23:21

W ostatnich tygodniach ciąży wiele kobiet cierpi z powodu obrzęków. Widoczne są zwłaszcza wieczorem, po całym dniu. Nie tylko nogi stają się opuchnięte, ale też twarz, dłonie. Z tego powodu przyszłe mamy mają trudności z dopinaniem butów na kostkach czy łydkach lub zakładaniem ulubionych pierścionków. Czy istnieją sposoby, które pomogą uporać się z niechcianą opuchlizną?

5 sposobów na pozbycie się obrzęków w ciąży

  1. Picie dużej ilości wody – woda nie tylko najlepiej nawadnia organizm, lecz także reguluje pracę nerek i pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu.
  2. Unikanie soli w diecie – spożywanie dużych ilości soli powoduje gromadzenie się wody w organizmie, a to z kolei jest główną przyczyną powstawania obrzęków. Dodatkowo sól powoduje wzrost ciśnienia, co również nie jest dobre dla zdrowia przyszłych mam.
  3. Unikanie długiego przebywania w jednej pozycji – nie chodzi tylko o to, byś korzystała z łagodnych form aktywności fizycznej, jak specery czy joga dla ciężarnych, lecz także byś nie siedziała lub stała długo w jednej pozycji. Kiedy tylko to możliwe, przemieszczaj się, zrób kilka skłonów, wstań i przejdź się po pokoju albo do kuchni (np. po szklankę wody).
  4. Trzymanie nóg uniesionych w górze w pozycji leżącej – nogi wówczas odpoczywają i jest w nich lepsze krążenie krwi. W ostatnich tygodniach ciąży warto leżeć z nogami uniesionymi nieco wyżej niż reszta ciała, wspartymi chociażby na poduszce lub specjalnym rogalu dla ciężarnych.
  5. Unikanie uciskających skarpetek i rajstop – jeśli musisz na co dzień nosić rajstopy, wybieraj te przeciwżylakowe, są idealne dla kobiet w ciąży, nie uciskają, a w dodatku chronią przed powstawaniem żylaków, o które u przyszłych mam również nie trudno. 

Zobacz też: