Przetwory z czarnej porzeczki są idealnym dodatkiem do zimowych potraw i przekąsek. Te pełne witamin owoce, możesz wykorzystać do przygotowania soku, który będzie idealny do zimowej herbaty albo gorącej wody. Możesz także skusić się na aromatyczny dżem z czarnej porzeczki albo nalewkę.
Spis treści:
Przetwory z czarnej porzeczki: sok
Aby przygotować sok z czarnej porzeczki, nie potrzebujesz wyciskarki. Wystarczy garnek i kilka wyparzonych butelek. Gotowy sok jest gęsty i lekko kwaśny, ale przede wszystkim jest bogactwem witamin, minerałów i antyoksydantów.
Składniki:
- kilogram czarnej porzeczki,
- szklanka cukru,
- 2 szklanki wody (lub więcej, jeśli chcesz rzadszy sok).
Sposób przygotowania:
- Owoce dokładnie umyj i osusz. Słoiki wyparz wrzącą wodą i dokładnie osusz.
- W garnku zagotuj wodę, a następnie dodaj do niej cukier. Mieszaj, aż całkowicie się rozpuści.
- Następnie dodaj czarną porzeczkę i gotuj ok. 5 minut, aż całość się rozpadnie. Możesz odcedzić gotowy sok, wyłowić z niego pozostałości owoców przy pomocy sitka albo od razu rozlać go do słoików.
- Pamiętaj, aby dobrze zapasteryzować słoiki: w tym celu umieść je w garnku wyłożonym ręcznikiem papierowym, ułóż dnem do góry, zalej butelki ciepłą wodą mniej więcej do ⅓ wysokości, a następnie doprowadź do wrzenia.
- Gotuj ok. 20 minut na wolnym ogniu, a następnie przełóż na suchą ściereczkę i studź, nadal trzymając butelki dnem do góry.
fot. Przetwory z czarnej porzeczki: sok porzeczkowy/Adobe Stock, samael334
Przetwory z czarnej porzeczki: dżem
Dżem z czarnej porzeczki idealnie komponuje się z ciepłą chałką, tostami i goframi. Możesz go wykorzystać także do przygotowania drożdżówek i rogalików.
Składniki:
- kilogram czarnej porzeczki,
- 500 g drobnego cukru,
- 2 łyżki pektyn.
Sposób przygotowania:
- Czarną porzeczkę dobrze oczyść z listków i gałązek, umyj i umieść w płaskim, dużym garnku. Zasyp cukrem, dobrze wymieszaj, a następnie zagotuj.
- Zmniejsz ogień na minimalny i gotuj ok. 1.5 godziny, co chwilę mieszając, aby dno się nie przypaliło.
- Pod koniec gotowania dodaj pektyny i gotuj jeszcze kilka minut. Pamiętaj, że po przestygnięciu dżem jeszcze bardziej zgęstnieje.
- Przełóż do słoiczków i zapasteryzuj.
fot. Przetwory z czarnej porzeczki: dżem porzeczkowy/Adobe Stock, Nadia
Przetwory z czarnej porzeczki: nalewka
Najpopularniejsze przetwory z czarnej porzeczki to wszelkie napoje alkoholowe: nalewki lub wina. Dzięki swojemu słodko-kwaśnemu smakowi, czarna porzeczka idealnie nadaje się do przygotowania napojów, które rozgrzeją w zimowe i jesienne wieczory.
Składniki:
- kilogram czarnej porzeczki,
- 700 ml wódki lub spirytusu,
- 500 g drobnego cukru.
Sposób przygotowania:
- Porzeczki oczyść z kiści, umyj, a następnie przesyp do dużego słoika (wcześniej wyparzonego).
- Owoce zalej alkoholem, tak aby były w całości przykryte.
- Odstaw słoik na 2 tygodnie w ciepłe, słoneczne miejsce. Po tym czasie przelej wódkę do innego słoika i szczelnie zamknij, a porzeczki zasyp cukrem i dobrze wymieszaj.
- Odstaw na tydzień. Po tym czasie powinien zrobić się gęsty syrop. Dodaj wcześniej odlaną wódkę, wymieszaj i odstaw na kilka miesięcy w chłodne, zacienione miejsce.
fot. Przetwory z czarnej porzeczki: nalewka porzeczkowa/Adobe Stock, alicja neumiler
Czytaj także:
Jak zrobić wino owocowe
Sok z jagody kamczackiej
Przetwory z rabarbaru