Kiszenie młodej kapusty to doskonały sposób na zachowanie jej właściwości odżywczych i dodanie zupełnie nowych poprzez fermentowanie. Kiszona kapusta sprawdza się idealnie do dań obiadowych, ale także jako przekąska. Jak zrobić idealną kiszoną młodą kapustę?
Spis treści:
- Kiszenie młodej kapusty: co będzie potrzebne?
- Dlaczego warto robić kiszoną kapustę?
- Sposób na kiszenie młodej kapusty
Kiszenie młodej kapusty: co będzie potrzebne
Kiszenie kapusty wcale nie jest proste. Aby zrobić to dobrze, potrzebujesz odpowiednich narzędzi, wysokiego naczynia oraz sporo cierpliwości. Jednak gotowy produkt będzie pyszny i przede wszystkim naturalny! Domowe kiszenie młodej kapusty to doskonały sposób na to, aby z tego sezonowego warzywa wydobyć jeszcze więcej cennych składników, które ubywają podczas produkcji przemysłowej.
Potrzebujesz przede wszystkim dużej miski, wysokiego, szklanego słoika, talerza oraz czegoś ciężkiego – może to być np. czysty kamień. Warto mieć pod ręką także drewnianą łyżkę z długą rączką.
Dlaczego warto robić kiszoną kapustę?
Kiszenie młodej kapusty ma mnóstwo zalet. Jak już pewnie wiesz, kiszonki to prawdziwa bomba witaminowa oraz probiotyczna. Dbają o prawidłowe trawienie, chronią przed infekcjami (szczególnie wiosną i jesienią), a także wspierają twoje dobre samopoczucie.
Odpowiednio doprawione kiszonki możesz wykorzystywać jako dodatek do mięs, ziemniaków oraz warzywnych placków. Sprawdzają się także podczas grillowania i są świetną przekąską pomiędzy głównymi posiłkami.
fot. Kiszenie młodej kapusty/Adobe Stock, ximich_natali
Kiszenie młodej kapusty: najlepszy sposób
Składniki:
- duża główka młodej kapusty (ok. 4 kg),
- 4 łyżki soli kamiennej (najlepiej przeznaczonej specjalnie do kiszonek),
- 1 kg marchewki,
- 4-5 ząbków czosnku,
- pęczek koperku,
- sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
- Kapustę dokładnie umyj, obierz i posiekaj. Głąb ze środka odrzuć. Kapustę przełóż do dużej miski i zasyp solą kamienną. Wymieszaj dokładnie i pozostaw na 10-15 minut.
- W tym czasie marchewki obierz i zetrzyj na grubych oczkach. Czosnek obierz i przepuść przez praskę lub bardzo drobno posiekaj. Dodaj wszystko do kapusty.
- Całość ubijaj, aby kapusta puściła soki pod wpływem działania soli. Kiedy całość będzie zanurzona w wodzie, dociśnij kapustę talerzem i dociąż czymś ciężkim (np. kamieniem). Kapusta musi pływać w całości w wodzie.
- Zostaw w takiej postaci na 2-4 dni. W połowie przemieszaj kapustę i znów dociśnij talerzem.
- Po tym czasie przełóż gotową kiszoną młodą kapustę do słoików i szczelnie zakręć. Przechowuj w lodówce.
fot. Kiszenie młodej kapusty/Adobe Stock, Nitr
Czytaj także:
Kiszenie rzodkiewek
Kiszone grzyby
Kiszone pomidory