Kiedy kisić ogórki, aby ich smak był doskonały? Letnie zbiory ogórków to świetny moment, aby przygotować aromatyczne kiszonki, także w warunkach domowych. Potrzebujesz jedynie kilku gadżetów i oczywiście ogórków. Kiedy najlepiej je zbierać, aby kiszonki wyszły pyszne?
Spis treści:
Kiedy zbierać ogórki do kiszenia?
Ogórki, które chcesz ukisić, najlepiej zbierać pod koniec letnich miesięcy – w lipcu oraz sierpniu. Takie zbiory najlepiej nadają się do kiszenia. Warto także kisić ogórki od razu po zebraniu – przeleżane, stare warzywa, będą po wyjęciu ze słoika puste w środku. Nawet kilka godzin po zebraniu w ogórkach mogą rozpocząć się procesy gnilne.
Zbyt młode ogórki natomiast po ukiszeniu mogą być miękkie i sprawiać wrażenie niedobrych do jedzenia.
Najlepiej podczas zbiorów wybieraj ogórki małe lub średnie, o intensywnie zielonej skórce. Pamiętaj, aby przed kiszeniem wymoczyć ogórki w zimnej wodzie – dzięki temu zachowają swoją jędrność.
fot. Kiedy kisić ogórki/Adobe Stock, salita2010
Kiedy kisić ogórki?
Ogórki warto kisić od razu po zbiorach, czyli końcem lipca lub sierpnia. To najlepszy moment, aby cieszyć się gotowymi przetworami jesienią i zimą. W sierpniu ogórki rosną jak szalone, czego efektem jest konieczność ich zbierania nawet co 2-3 dni.
Według kalendarza księżycowego ogórki najlepiej jest kisić w okolicach pełni Księżyca, natomiast zbiory powinny mieć miejsce pomiędzy nowiem a pełnią. Najlepszą wodą do kiszenia będzie zwykła woda z kranu. Kiszenie ogórków zwykle trwa 2-3 tygodnie.
fot. Kiedy kisić ogórki/Adobe Stock, Tatyana
Do czego wykorzystać kiszone ogórki?
Kiszone ogórki świetnie sprawdzają się jako dodatek do obiadu, ale także samodzielna przekąska. Niektórzy kładą plasterki kiszonych ogórków na kanapki. Możesz je także zetrzeć na tarce i wykorzystać do przygotowania surówki albo zupy ogórkowej. Kiszone ogórki są także idealną przekąską imprezową – nie zapominaj o nich, kiedy zapraszasz gości!
Czytaj także:
Picie wody z ogórków kiszonych
Forszmak lubelski
Kiszone ogórki przy dnie moczanowej