fot. Media Forum
Figi to bardzo zdrowe i stosunkowo niskokaloryczne owoce. Zawierają bogactwo substancji odżywczych takich jak magnez, cynk, enzymy przyspieszające przemianę materii, a także substancje niszczące szkodliwe dla zdrowia bakterie.
Pierwsze wzmianki o fidze
Wiedzieli o tym już średniowieczni „szefowie” dworskich kuchni. Pierwsze wzmianki o tych owocach pochodzą jeszcze z XIV wieku, ale na dobre na polskich królewskich i magnackich stołach owoce te zagościły głównie dzięki królowej Bonie Sforzy, żonie Zygmunta Starego. To ona słynęła ze sprowadzania specjałów kuchni śródziemnomorskiej do naszego kraju. W XVI wieku importowano znaczące ilości tego owocu nie tylko ze względu na wyjątkowy słodko-kwaśny smak. Historyczne źródła podają, że już wtedy wiedziano o dobroczynnym działaniu figi zarówno w kuchni, jak i po posiłku.
Zobacz także: 3 przepisy na dania ze świeżych fig
Szaszłyki z figami, polędwiczką w rozmarynie i szynką serrano
Składniki na 5 szaszłyków:
- 5 świeżych fig
- około 250 g - 300 g polędwiczki wieprzowej
- sól i pieprz
- 1 łyżka drobno posiekanego rozmarynu
- 1 łyżka oliwy extra vergine
- 100ml wódki
- 1/2 łyżki soku z cytryny
- 100 g szynki suszonej (np. serrano)
Do podania:
- świeża mięta
- 100 g sera feta
- gęsty dressing balsamiczno-miodowy (4 łyżki octu balsamicznego + sól i pieprz + 1,5 łyżki oliwy extra vergine + 2 łyżki miodu - wszystko wymieszać w miseczce)
Przygotowanie:
- Figi pokroić w grube plastry. Polędwiczkę pokroić w niedużą kostkę, zamoczyć na 2 godziny w wódce, doprawić solą, pieprzem, rozmarynem, wymieszać z oliwą i sokiem z cytryny, odłożyć.
- Kawałki polędwiczki i fig nadziewać na patyczki przeplatając paskami szynki.
- Grillować na grillu ogrodowym, na patelni grillowej lub piec w piekarniku (200 stopni, około 12-15 minut). Polędwiczka piecze się dość szybko. Podawać na dużej ilości mięty z dodatkiem pokruszonego sera feta i gęstego dressingu.
Źródło: Materiały prasowe Media Forum
Wypróbuj przepis: Figi pieczone z nalewką