Szparagi to idealny składnik diet odchudzających, 100 g dostarcza zaledwie 15 kcal. Są bogate w witaminy A, C i z grupy B oraz potas, wapń, żelazo, fosfor i inne cenne składniki mineralne. To także dobre źródło glutationu, silnego przeciwutleniacza zapobiegającego nowotworom.
Przez cały rok można jeść szparagi z puszki z rozmaitymi sosami lub dodawać je do sałatek, a nawet zapiekać, ale najsmaczniejsze są świeże. Aby zachowały swoje cenne składniki, trzeba je właściwie przechowywać. Związać w pęczki i zanurzyć w wodzie z lodem (woda powinna sięgać 1/3 długości pędów). Inny sposób to zawinąć szparagi w wilgotną ściereczkę i włożyć do lodówki do pojemnika na warzywa. Tak wytrzymają kilka dni i będą równie smaczne.
Jak gotować
l. Szparagi można gotować w wodzie lub na parze. Przygotowanie: odłamać palcami lub odciąć zdrewniałe końce szparagów. Opłukać, ostrym nożykiem (najlepiej do obierania jarzyn, ale można też zwykłym) delikatnie zdjąć skórkę od główki w dół. Wyrównać pędy, by miały jednakową długość, powiązać w pęczki.
2. Do gotowania można użyć wysokiego garnka, najlepiej z koszyczkiem. Przygotowanie: ustawić pęczki szparagów pionowo i zalać wrzątkiem, tak aby główki wystawały ponad powierzchnię wody. Wodę należy lekko posolić i dodać troszkę cukru. Białe szparagi gotuje się 20–30 min, zielone krócej, 10–15 minut.
Co można zrobić ze szparagów
- Ugotowane, pokrojone szparagi można dodawać do sałatek, przekąsek, zapiekać.
- Z przetartych przyrządzać zupę, sosy i pikantne musy.
- Smażyć w cieście, np. naleśnikowym.
- Zapiekać z sosami, np. pod beszamelem.
- Drobno posiekane dodawać do farszów, nadziewać nimi słone ciasta, babeczki, tarty, tarteletki.
- Doskonałe do omletów i naleśników.
- Całe ugotowane szparagi podawać na przystawkę z majonezem lub sosem winegret.
Szparagi z rybą
Szparagi ugotować, połączyć w pęczki po 3–4 sztuki, każdy zawinąć w cienki filet z białęj ryby, np. soli lub pangi, spiąć. Ułożyć w natłuszczonym żaroodpornym naczyniu, przyprawić, zapiekać 10–15 min. Podawać z sosem.