Skąd pochodzą te dania?

Podróżując uwielbiamy kosztować nowych regionalnych smaków i porównywać je z naszymi rodzimymi. Będąc za granicą koniecznie musimy też spróbować sztandarowych dań danego kraju. Czy te potrawy faktycznie jednak stamtąd pochodzą?
Skąd pochodzą te dania?

Każdy kraj ma swoją niepowtarzalną tradycje kulinarną. My szczycimy się schabowymi z kiszoną kapustą czy plackami ziemniaczanymi, Włosi pizzą, Niemcy wędlinami i można by tak wymieniać w nieskończoność. Czy jednak aby na pewno potrawy, które nieodłącznie kojarzą nam się z danym państwem, powstały właśnie tam? Czy makaron wymyślili Włosi? A Amerykanie dali początek hamburgerom?

Pierogi ruskie?

Pierogi to zdecydowanie jedno z naszych ulubionych dań we wschodniej Europie. Zagraniczni goście z trudem uczą się ich nazwy, ze smakiem jednak je zajadają. Czy jednak pierogi ruskie pochodzą z Rosji? Otóż nie jest to prawda. Przed wojną były one popularne na Ukrainie i nazywano je… pierogami polskimi. Po wojnie gdy Lwów i okoliczne tereny trafiły do Rosji, pierogi zaczęto nazywać ruskimi, ale nie od nazwy Rosji a Rusi Kijowskiej, czyli Kresów Wschodnich. Nazwa długo nie mogła się przyjąć. Teraz jednak w Polsce pierogi są ruskie, jednak wiele osób w Rosji nazywa je polskimi.

Polecamy: Poznaj kulturę jedzenia w różnych zakątkach świata

Amerykańskie hamburgery i hot-dogi

Te typowe dla Stanów Zjednoczonych dania, kojarzą nam się nieodłącznie z restauracjami fast-food lub z przydrożnymi budkami z hot-dogami jakie widzimy w filmach. Gdy w Polsce organizowane są w supermarketach dni amerykańskich produktów, hamburgery i hot-dogi tam królują. Ku zaskoczeniu ich pochodzenie jest niemieckie. Właśnie tam pewien rzeźnik ok 1600 roku wymyślił cienką kiełbaskę i nazwał ją dachshund czyli jamnik. Powiązania między nazwami nie trudno się domyślić. Hot-dog dotarł do Ameryki wraz z niemieckimi emigrantami w II połowie XIX wieku. Choć nazwa hamburger i hot-dog kojarzą nam się z całą kanapką, tak naprawdę są to nazwy jedynie mięsa znajdującego się w kanapkach.

Włoski makaron

Temu, że pizza jest włoska,  nie zaprzeczy nikt. Jednak z tradycyjnym makaronem, który kojarzy nam się tylko z tym krajem, jest trochę inaczej. O pochodzenie klusków spierają się bowiem z Włochami Chiny. I według badań mają o co. Najstarszym jedzeniem znalezionym przez archeologów był właśnie makaron, znajdował się on w Chinach i miał 4 tysiące lat. Z Chinami bardziej jednak kojarzy nam się ryż. I nawet z ryżu robi się tam makaron. Do jego produkcji służy także fasola mung i soja. Nie ma on więc nic wspólnego z włoskim makaronem który znamy my czyli mieszanki wody, jajek i oczywiście mąki.

Jak widać pozory czasem mylą i gdy polubimy jakąś tradycyjną potrawę, warto zapoznać się z jej historią i pochodzeniem. Może nas to bardzo zaskoczyć.

Polecamy: Jak zrobić barszcz ukraiński?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Nie ma to jak słynne "wszyscy" i "zawsze"... Język polski jest naprawdę bogatym językiem i może warto poznać kilka nowych słów, chociażby takie jak "wiékszość".
/6 lat temu
I tak wszystcy twoerdzą, że pierogi ruskie to potrawa rosyjska - po prostu