Seler to bogactwo witamin B, C i PP. Skutecznie poprawia metabolizm oraz prawidłowe funkcjonowanie jelit. Osoby na diecie wegetariańskiej mogą przygotować pasztet z selera, który idealnie komponuje się na kanapki lub lekki lunch do pracy. Sprawdź nasze przepisy na wykorzystanie selera!
Sałatka z selera
Oto składniki na sałatkę z selera:
- 5-6 łodyg selera naciowego
- pół szklanki siekanych orzechów
- sok z cytryny
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- starty ser żółty
- oliwa z oliwek
Jak zrobić sałatkę z selera?
Na początku ścieramy ser żółty na dużych oczkach tarki. Następnie orzechy prażymy na suchej i rozgrzanej patelni. Siekamy nożem na drobne kawałki. Wyciskamy sok z cytryny i ścieramy skórkę. Seler kroimy na cienkie plasterki i mieszamy z resztą warzyw. Doprawiamy solą, pieprzem i oliwą z oliwek. Tak przygotowaną sałatkę z selera możemy podawać do obiadu lub jako samodzielne danie.
Pasztet z selera
Oto składniki na pasztet z selera:
- 100 g sera żółtego
- 2 cebule dymki
- 2-3 łodygi selera naciowego
- 200 g mąki
- łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- 3 jajka
- pół kostki masła
- pół szklanki mleka
Jak zrobić pasztet z selera?
Ścieramy ser żółty na tarce. Szatkujemy dymkę drobno i podsmażamy razem z selerem naciowym na maśle. Następnie mielimy blenderem. Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia. Jajka roztrzepujemy i łączymy z resztą składników. Całość przekładamy do formy keksówki wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem . Następnie pieczemy przez 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. Tak przygotowany pasztet z selera możemy podawać na ciepło lub zimno z dodatkiem sosu czosnkowego.
Frytki z selera
Oto składniki na frytki z selera:
- seler korzeniowy
- oliwa z oliwek
- szczypta soli
- szczypta pieprzu kajeńskiego
Jak zrobić frytki z selera?
Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni Celsjusza. Seler korzeniowy obieramy dokładnie ze skórki i kroimy w słupki. Doprawiamy solą oraz pieprzem kajeńskim. Przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Polewamy oliwą z oliwek. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku przez 40 minut do uzyskania złocistej chrupiącej skórki.