Kozia broda to ciekawie wyglądający grzyb, który przypomina rafę koralową. W Polsce jest uznany za gatunek zagrożony wyginięciem, ale i bez tego grzybiarze, nawet doświadczeni, niechętnie zbierają go do swojego koszyka. Jak rozpoznać kozią brodę w lesie?
Spis treści:
- Kozia broda (siedzuń sosnowy): jak wygląda?
- Kozia broda: występowanie
- Czy grzyb kozia broda jest jadalny?
- Z jakim grzybem można pomylić kozią brodę?
Kozia broda (siedzuń sosnowy): jak wygląda?
Siedzuń sosnowy, zwany także kozią brodą albo szmaciakiem, to ciekawy grzyb, który zupełnie różni się od większości swoich leśnych kuzynów. Wygląda raczej jak karbowana sałata albo kalafior, a jego kształt bywa bardzo nieregularny. Może mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów średnicy i kilka kilogramów wagi.
Trzon koziej brody jest bardzo krótki, ale gruby, a miąższ miękki i biały. Sama kozia broda w młodej fazie jest biaława, później żółta, a dojrzały grzyb staje się brązowy. Napotkany w lesie jest prawdziwą atrakcją, podobnie jak fioletowe grzyby albo tzw. palce diabła (okratek australijski).
fot. Kozia broda grzyb/Adobe Stock, Mihai Constantin/Wirestock
Kozia broda: występowanie
Jak sama nazwa wskazuje, siedzuń sosnowy lubi... siedzieć pod sosnami. To właśnie w lasach iglastych, w których dominują sosny, można go spotkać. Rośnie od lipca do listopada. Niekiedy spotyka się go także w lasach mieszanych, ale zawsze w pobliżu iglaków.
Może z powodzeniem rosnąć zarówno na drzewach żywych, jak i martwych. Z tego powodu czasem określany jest jako grzyb pasożyt. Owocniki koziej brody najczęściej bytują u podstawy pni.
Czy grzyb kozia broda jest jadalny?
Większość grzybiarzy omija siedzunie, a tymczasem jest to naprawdę pyszny okaz. Ponadto uważany jest za grzyb leczniczy i tzw. superfood. Podobno pomaga wzmacniać odporność, wspierać organizm w leczeniu cukrzycy oraz ma właściwości przeciwzapalne.
Jak smakuje grzyb kozia broda?
Siedzuń ma przyjemny orzechowy smak i świetnie sprawdza się jako baza zup i kremowych sosów na bazie śmietany. Koziej brody nie zbiera się zbyt często nie tylko ze względu na jej osobliwy, podejrzany wygląd, ale także dlatego, że jest to grzyb zagrożony wyginięciem.
Z jakim grzybem można pomylić kozią brodę?
Kozia broda, pomimo swojego charakterystycznego wyglądu, może być mylona z niektórymi swoimi kuzynami. Najczęściej chodzi o koralówkę, która może wywołać biegunkę i wymioty, a także tzw. szmaciak dębowy, który jest chroniony przez prawo i nie należy go zbierać.
Koralówkę łatwo rozpoznać, ponieważ jej "kapelusz" jest bardziej rurkowaty. Szmaciaka dębowego można odróżnić głównie po tym, że o wiele bardziej woli towarzystwo jodły, niż sosny.
fot. Grzyb kozia broda/Adobe Stock, eflstudioart
Czytaj także:
Czy wiesz, jak rozpoznać rydze?
Jak oczyścić kurki?
Objawy zatrucia grzybami