Jak wygląda zepsuty ocet jabłkowy? Zwróć uwagę na te 4 subtelne szczegóły

jak wygląda zepsuty ocet jabłkowy fot. Adobe Stock, martahlushyk1
Najbardziej czytelną oznaką, że ocet jabłkowy się zepsuł, jest pojawianie się w nim pleśni. Pleśń w occie jabłkowym jest matowa i pojawia się w skupiskach, np. na powierzchni. Sprawdzając, czy ocet jabłkowy się nie zepsuł, warto też ocenić jego wygląd, zapach (nie powinien być pleśniowy), a nawet smak. Dobrze przechowywany ocet się nie psuje.
/ 17.09.2023 05:47
jak wygląda zepsuty ocet jabłkowy fot. Adobe Stock, martahlushyk1

Zepsuty ocet jabłkowy nie nadaje się do użytku, ale jego rozpoznanie nie jest wcale proste. Naturalny ocet jabłkowy zmienia się przy przechowywaniu. Sprawdź, na jakie oznaki warto zwracać uwagę przy rozpoznawaniu, czy ocet jabłkowy się zepsuł. Niektóre jego cechy są zupełnie normalne. Oto jak wygląda zepsuty ocet jabłkowy.

Spis treści:

  1. Czy ocet jabłkowy może się zepsuć?
  2. Cechy wyglądu zepsutego octu jabłkowego. Jak sprawdzić, czy jest dobry?
  3. Jak wygląda pleśń na occie jabłkowym?
  4. Przechowywanie octu jabłkowego, by się nie zepsuł

Czy ocet jabłkowy może się zepsuć?

Ocet jabłkowy nie psuje się często, bo kwaśne środowisko utrudnia rozwój drobnoustrojów, jednak zepsucie octu jabłkowego jest możliwe. Ocet może się więc zepsuć, ale najczęściej związane jest to z nieprawidłowym przechowywaniem lub złym przepisem na domowy ocet. Dobrze przechowywany ocet jabłkowy jedynie dojrzewa, ale nie może się przeterminować. Wraz z dojrzewaniem nabiera głębszego aromatu i zmienia się jego kolor, ale nie psuje się. Ocet jabłkowy jest pełen kwasu octowego: naturalnego konserwantu.

Cechy wyglądu zepsutego octu jabłkowego. Jak sprawdzić, czy jest dobry?

Ocet jabłkowy psuje się, gdy naturalnie zawarte w nim bakterie zostaną zabite przez zbyt dużą ekspozycję na ciepło lub tlen. By ocenić, czy ocet jabłkowy jest zepsuty, czy nie, najlepiej posłużyć się zmysłami: powonienia, smaku i ocenić wygląd octu. Podpowiedzią może być też... dźwięk wydawany przez ocet. Oto elementy, których warto wypatrywać.

Zapach zepsutego octu jabłkowego

Każdy ocet jabłkowy ma kwaśny i mało przyjemny zapach, bardziej pachnie on octem niż jabłkami. Zapach zepsutego octu jest zdecydowanie mocniejszy, bardziej intensywny i odpychający. Nie czuć w nich delikatnych owocowych nut. Zapach zepsutego octu jabłkowego może mieć też pleśniowe nuty.

Wygląd zepsutego octu jabłkowego

Kolor zdrowego octu jabłkowego jest zazwyczaj żółty, cytrynowy, złoty lub jasnobrązowy. Jeśli ocet jabłkowy przybiera barwę zielonkawą, niebieskawą lub bardzo ciemną, może oznaczać to, że się psuje lub jest już zepsuty.

Smak zepsutego octu jabłkowego

Jeśli wygląd i zapach octu jabłkowego nie budzą twoich wątpliwości, posłuż się zmysłem smaku do oceny, czy ocet jabłkowy nadaje się jeszcze do spożycia. Dobry ocet jabłkowy ma kwaśny, ale wyważony smak z nutą owocową. Zepsuty ocet jabłkowy będzie miał smak zjełczały, gorzki, mdły lub po prostu nieprzyjemny. To oznaka, że mógł się zepsuć.

Dźwięk wydawany przez zepsuty ocet jabłkowy

Musowanie octu jabłkowego jest normalne na etapie fermentacji. Domowy ocet jabłkowy może więc wydawać syczący dźwięk i musować - nie oznacza to, że jest zepsuty. Ocet jabłkowy butelkowany nie powinien już fermentować, więc nie powinien wydawać dźwięku. Nie oznacza to, że jest niezdatny do spożycia, ale że cały czas przekształca cukry w kwasy organiczne i są w nim żywe bakterie i drożdże fermentacyjne. Ocet jabłkowy gazuje i to całkiem normalne.

Mętny ocet jabłkowy: czy jest zepsuty?

Mętny ocet jabłkowy niekoniecznie jest zepsuty. Mętnienie octu to naturalny proces w wyniku przechowywania i fermentacji żywego octu jabłkowego. Zmętnienie mogą powodować pozostałości drożdży, owoców lub pektyny. Sama obecność osadu w occie jabłkowym nie oznacza jeszcze, że trzeba go wyrzucić.

czy mętny ocet jabłkowy jest zepsuty
fot. Mętny ocet jabłkowy, który nie jest zepsuty/ Adobe Stock, martahlushyk1

Biała piana na occie jabłkowym: co to znaczy?

Biała piana na occie jabłkowym też nie oznacza, że jest on zepsuty. To oznaka, że w occie zachodzi fermentacja. Nie trzeba wyrzucać octu tylko przez to, że na wierzchu ma białą pianę.

Jak wygląda pleśń na occie jabłkowym?

Biały nalot na occie jabłkowym - czy to pleśń?

Biały nalot na occie jabłkowym to najczęściej matka octowa, nie pleśń. Mimo wszystko spleśnienie octu jest potencjalnie możliwe, np. jeśli nie jest odfiltrowany i wciąż pływają w nim duże kawałki jabłek. Przyjrzyj się jednak białemu nalotowi uważnie i upewnij się, że nie jest to matka octowa.

Jak odróżnić matkę octową od pleśni?

Matka octowa różni się od pleśni tym, że plamki matki octowej są błyszczące i śliskie, a pleśń w occie jabłkowym jest matowa. To główna różnica, która pozwoli zidentyfikować pleśń w occie jabłkowym. Rozwój matki octowej w occie jabłkowym jest czymś pożądanym i oznacza, że ocet jest żywy i działa. Matka octowa ma owalny kształt i rozwija się na powierzchni butelki octu lub słoika z octem. Jej zapach jest neutralny, octowy. Pleśń pojawia się jednak nieregularnie na occie, tworząc skupiska, a jej zapach jest pleśniowy i grzybowy.

Przechowywanie octu jabłkowego, by się nie zepsuł

Ocet jabłkowy warto przechowywać w ciemnym i zimnym miejscu, a się nie zepsuje. Jeśli ocet jabłkowy wystawisz na światło, po jakimś czasie zbrązowieje (nie będzie zepsuty). Trzymanie go w cieple powoduje powstawanie osadu i może przyspieszać fermentację i tworzenie się matki octowej. Ocet jabłkowy można przechowywać w zimnej szafce kuchennej lub w lodówce, np. na drzwiczkach.

Czytaj także:
Jak przechowywać sok z brzozy? Właściwa pasteryzacja i mrożenie. Skąd wiedzieć, że sok z brzozy się zepsuł?
Kiedy ogórki kiszone są zepsute? Nigdy nie jedz ich, jeśli zauważysz którąś z tych cech
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże i uniknąć tzw. zbuka?

Redakcja poleca

REKLAMA