Fot. Fotolia
Przyrządzając różne potrawy często nie zdajemy sobie sprawy z bardzo ważnej sprawy, jaką jest wybór deski do krojenia. Wydaje nam się, że zawsze znajdzie się jakaś deska na której możemy pokroić składniki. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, z jak różnych materiałów są robione deski i jak bardzo mogą one ułatwić nasze działania w kuchni.
Zobacz także: Rękawice kuchenne - jakie wybrać?
Drewno drewnu nierówne
Deski drewniane to chyba najczęstszy widok w naszych kuchniach. Drewno ma szereg właściwości, które sprawiają że nadaje się idealnie na materiał do krojenia – między innymi nacięcia na drewnie do pewnego stopnia same się leczą i zasklepiają. Drewno ma także właściwości antybakteryjne.
Jeżeli zdecydujemy się na wybór deski drewnianej musimy wtedy wziąć pod uwagę jakość drewna, z jakiego jest wykonana. Decydująca jest jedna właściwość – twardość. Im drewno twardsze, tym lepsza deska. Deski wyrabiane są z różnego rodzaju drzew:
- drewno bardzo miękkie – osika, topola, wierzba, świerk, jodła, limba,
- drewno miękkie – brzoza, olcha, sosna, modrzew, jałowiec,
- drewno o średniej twardości – lipa, sosna czarna, wiąz, orzech,
- drewno twarde – dąb, jesion grusza, akacja, wiśnia,
- drewno bardzo twarde – buk, grab, grochodrzew, cis
- drewno twarde jak kość – heban, kokos, gwajak
Im deska twardsza tym jej jakość rośnie. Niestety, z jakością rośnie również cena. Warto jednak zainwestować w dobrą deskę, gdyż będzie ona nam służyła długi czas.
Na rynku możemy spotkać różnorakie kształty desek, wydaje się jednak, że większa powierzchnia - najczęściej klasyczna prostokątna - sprawdza się najlepiej.
Drewno ma to do siebie, że wchłania zapachy i kolory, dlatego nawet najlepsza konserwacja nie sprawi, że deska będzie wyglądała jak nowa. Drewno wchłania również wodę - dlatego przecierajmy je do sucha, nie zostawiajmy wilgotnych do wyschnięcia. Warto też co jakiś czas przetrzeć oliwą z oliwek lub specjalnym olejem.
Żeby zabić niepożądane zapachy można użyć prostego sposobu: umytą deskę posypać grubo solą i zostawić na noc. Sól wspaniale dezynfekuje, likwiduje zapachy, lekko rozjaśnia drewno i wysusza wnętrze deski. Rano wystarczy tylko spłukać.
Plastik - plastikowe deski do krojenia
Deski plastikowe robione są najczęściej z polietylenu. Ich główną przewagą nad drewnianymi jest możliwość mycia przy pomocy chemicznych płynów, które łatwo się zmywają. Są one również odporne na temperatury, nie wchłaniają zapachów.
Ich niewątpliwą wadą w porównaniu z drewnianymi jest to, że plastik się sam nie zasklepia, a w wytworzonych rowkach lubią mieszkać bakterie.
Plastik jest materiałem, który łatwo można barwić na różne kolory. Łatwiej wtedy używać paru desek, przykładowo - czerwona do surowego mięsa, biała do warzyw. W ten sposób bakterie z mięsa nie będą przechodziły na inne produkty.
Trzeba obchodzić się z nią ostrożnie - podczas krojenia na desce z plastiku kawałeczki plastiku mogą trafić do naszych potraw.
Zobacz także: Jak umyć lodówkę?
Szklane deski kuchenne
Coraz bardziej popularne stają się również deski szklane – są tanie i pozornie trwałe. Łatwo się je myje i konserwuje.
Posiadają jednak parę istotnych wad – bardzo tępią noże ze względu na swoją twardość. Przy krojeniu warzyw i różnych twardszych produktów mogą się także tworzyć drobinki szkła poprzez intensywny kontakt ostrza z deską. Nóż może się także ślizgać po takiej desce, co nie jest zbyt wygodne i bezpieczne dla użytkownika.
Marmur i stal
Deski marmurowe i stalowe również łączą wady szklanych w kwestii tępienia noży. Jeśli jednak posiadamy noże ceramiczne to stworzą one świetny zestaw z deskami marmurowymi. W innym wypadku bardziej nadają się do serwowania potraw, na przykład deski serów, niż do ich krojenia.
Polecamy też: Kuchenny niezbędnik, 40 przedmiotów, które ułatwiają życie