Przybora napisał ten wiersz w 1976 roku i zatytułował „Suflet”. Na temat sufletu również piszemy w wieszak.pl, ale tym razem fragment o tym, jak pieczone mięso odmienia męski punkt widzenia:
Kiedy siadłem u niej przy stole,
Jeszcze myślałem: „Inne ja wolę”
Lecz już przy pierwszych przekąskach
Rzecz zaczynała być grząska
Coraz wyraźniej czułem przy zupie
Jak serce coraz mocniej mi łupie
Na podniebieniu jej dotyk
To był upojny erotyk
- Zmysły – myślałem. – Żadna tam miłość.
Aż tu pieczyste mnie poraziło.
Czując je w ustach tak kruche –
Czułem, że kocham dziewuchę!
(…)
Jak w takim razie przygotować kruchy schab? Oto kilka wskazówek.
Schab jest mięsem, które może, ale nie musi być marynowane. Wystarczy je natrzeć solą i miażdżonym czosnkiem. Następnie posmarować bądź oliwą, bądź masłem.
Jeśli chcemy, możemy nadziać mięso owocami – wystarczy wepchnąć nóż w miąższ, a następnie w tak powstały otwór wsadzić trochę suszonych owoców.
Jeśli nie lubimy używać tłuszczu, włóżmy schab przygotowany zgodnie z powyższymi wskazówkami do rękawa do pieczenia. Zawiążmy i gotowe.
Jeśli wolimy jednak wersję klasyczną – można schab zawinąć szczelnie w folii aluminiowej i włożyć do rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza piekarnika, kierując się zasadą, że na kilogram mięsa przypada 1 godzina pieczenia.
Schab jest gotowy, gdy puszcza soki, ale po nakrojeniu nie jest już różowy. W tym przypadku przydaje się też termometr do badania temperatury mięsa – powinien wskazywać 160 stopni Fahrenheita czyli 70 stopni Celsjusza.
Polecamy: Idealny schab na Boże Narodzenie
Po upieczeniu wyjmijmy schab z piekarnika, ale nie krójmy go od razu. Dobrze jest poczekać, aż mięso na powrót wchłonie soki.
Kroimy schab na desce i podajemy w plastrach.
Jeśli na dnie naczynia do pieczenia zebrał się sos – przelej go na patelnię, dodaj nieco słodkiej śmietanki, łyżkę masła i zielony pieprz. Zredukuj i polej tym schab.
A potem sprawdź reakcję stołowników. Jak to było? Czując je w ustach tak kruche…