Nasze babcie robiły mnóstwo przetworów - kompoty, konfitury, soki, nalewki, ale również sałatki i kiszonki. W ich spiżarniach wisiały też w lnianych woreczkach suszone jabłka, śliwki no i oczywiście grzyby. Potem moda na specjały własnej roboty minęła i zaczęliśmy zachwycać się wyrobami przemysłu spożywczego.
Okazało się jednak, że choć dżemy ze sklepu bywają smaczne, to pod względem walorów zdrowotnych nie dorównują domowym. A zatem wróćmy do robienia przetworów. Wcale nie jest to tak bardzo czasochłonne.
Jak robić przetwory?
- Sprawdzone przepisy. Korzystaj tylko z takich, aby nie zmarnować surowców. Poza klasycznymi recepturami wypróbuj 2–3 bardziej oryginalne, np. na konfiturę z cebuli. Będą przebojem domowego przyjęcia. Ładnie zapakowane możesz też wręczyć przyjaciółce w prezencie urodzinowym.
- Dobry surowiec. Owoce i warzywa na przetwory powinny być jędrne, ale dojrzałe. Zwróć uwagę, aby nie były nadpsute. Nawet minimalna ilość pleśni może być przyczyną niepowodzenia.
- Właściwe mycie produktów. Umyj produkty, bardzo dokładnie osusz, usuń np. pestki, ogonki, liście i jak najszybciej przerabiaj, aby nie zwiędły, nie sfermentowały lub nie zapleśniały. Jeśli musisz przechować, wcześniej nie myj i zostaw w chłodnym miejscu. Owoce jagodowe płucz szybko, by nie nasiąkły wodą. Duże zaś, np. morele, brzoskwinie, śliwki, wcześniej nakłuj igłą - nie popękają i nie wycieknie z nich sok.
- Naczynia. Nawet jeśli chcesz zapełnić przetworami dużą spiżarnię, nie musisz kupować specjalistycznych naczyń. Do smażenia dżemów i konfitur w zupełności wystarczy szeroki rondel lub garnek z grubym dnem. Duża średnica pomoże szybciej odparować wodę z owoców. Jeśli nie masz takiego naczynia, zastąpi je głęboka patelnia. Pasteryzację napełnionych przetworami słoików możesz wykonać w każdym garnku o dużej średnicy. Słoików nie musisz tak naprawdę kupować. Śmiało możesz wykorzystać te po majonezie, oliwkach lub innych produktach, byleby tylko nie były wyszczerbione. Słoiki z odzysku wystarczy dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem lub wyprażyć przez 10–15 minut w piekarniku, w temperaturze 120–150 st. C. Nie radzimy jednak wyprażać nakrętek, ponieważ znajdująca się na nich uszczelka może się zniszczyć. Lepiej zalać je wrzątkiem i zostawić na kilka minut, po czym osuszyć.
- Co bez pasteryzacji. Konfitur, w których zawartość cukru przekracza 50 proc, nie trzeba pasteryzować, bo bakterie się w nich nie rozwiną. Możesz również zrezygnować z utrwalania tą metodą mniej słodkich dżemów, powideł i soków, jeśli do słoików włożysz bardzo gorące i natychmiast zamkniesz. Jednak większość przetworów trzeba pasteryzować.
- Jak napełniać słoiki. Aby pasteryzacja się sprawdziła, napełniamy słoiki, pozostawiając 1,5 cm do górnej krawędzi. Dokładnie wycieramy brzegi i zamykamy pokrywkami.
- Jak pasteryzować. Dno garnka wykładamy gazetami lub ściereczką (co uchroni szkło przed pęknięciem) i ustawiamy naczynia tak, żeby się nie stykały ze sobą. Wlewamy do garnka zimną lub ciepłą wodę i podgrzewamy do wrzenia. Zmniejszamy gaz, pozostawiamy słoiki w wodzie bliskiej wrzeniu na 20 minut (małe) i 25 minut (duże). Wyjmujemy, dobrze dokręcamy i odwracamy do góry dnem do wystygnięcia.
Zobacz nasze przepisy ze śliwkami:
Marynowane śliwki - przepis
Racuchy ze śliwkami - przepis
Ciasto ze śliwkami - najlepsze przepisy na ciasta i ciasteczka ze śliwkami
Racuchy ze śliwkami - przepis
Ciasto ze śliwkami - najlepsze przepisy na ciasta i ciasteczka ze śliwkami