POLECAMY

Jak przygotować żurek

Żur to zupa znana na polskich ziemiach już od średniowiecza. Podobnie jak w przypadku chleba, na żur istnieje bardzo wiele przepisów, ale nawet gdyby istniał tylko jeden, i tak każda pani domu przyrządziłaby go nieco inaczej.
Jak przygotować żurek

Moim zdaniem żur odzwierciedla osobowość gotującego. Jedne z nich są ciężkie, gęste, dorodne i bogate, inne delikatne w smaku, subtelne i rzadkie. Raz znajdziemy w żurze morze otrąb, owsianych płatków i aromatycznych przypraw, innym razem – będzie on klarowny i aksamitny jak krem. Raz z ziemniakami, raz z chlebem. Raz na boczku, raz na grzybach – warianty można by mnożyć prawie w nieskończoność.

W tym miejscu chciałabym jednak zwrócić uwagę na kilka prostych zasad, o których dobrze jest pamiętać, gdy gotujemy żur, bez względu na jego odmianę.

Zasada 1

Jeśli masz taką możliwość, gotuj żur na wodzie źródlanej – wbrew pozorom ma ona znaczenia dla smaku. Jest szlachetniejszy. Wiele osób chętnie sięga też po serwatkę – zapewnia ona niezbędną dla tej potrawy kwaskowatość.

Zasada 2

Żur nie istnieje bez czosnku – nie wahaj się więc dodać go w odpowiedniej ilości – pod wpływem gorąca i tak nie będzie zbyt ostry. Jeśli nie chcesz, aby w twojej zupie pływały zielone płatki czosnku (takiego koloru nabiera w kontakcie z wrzątkiem), lepiej dodawaj zmiażdżone ząbki.

Polecamy: Pieczone mięso

Zasada 3

Możesz, ale nie musisz, dodać do żuru bulion, kawałek boczku lub plastry kiełbasy – każdy z tych składników zdominuje smak zupy. Zastanów się więc, co lubisz najbardziej.

Zasada 4

Jestem zwolennikiem tezy, że żur powinien być gęsty. Nie żałuj więc zakwasu ani otrąb. A jeśli ciągle jeszcze twoja zupa nie ma właściwej konsystencji, dodaj trochę żytniej, razowej mąki zmieszanej z odrobiną mleka lub śmietany.

Zasada 5

Ziele angielskie, liść laurowy i majeranek – nie zapominaj o nich!

Zobacz także: Sosy do mięs i jaj

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)