Fioletowa fasolka szparagowa to ciekawa odmiana w letnim menu. Jak ją gotować?

fioletowa fasolka szparagowa fot. Adobe Stock, pahis
Fioletowa fasolka szparagowa nadal dość rzadko pojawia się w warzywniakach. Jeśli jednak uda ci się ją wypatrzeć na letnich straganach, koniecznie zdecyduj się na zakup - fioletowa fasolka szparagowa jest delikatniejsza, niż jej zielona i żółta kuzynka. Wizualnie również urozmaici twoje letnie potrawy.
Weronika Kwaśniak / 11.07.2022 05:29
fioletowa fasolka szparagowa fot. Adobe Stock, pahis

Fioletowa fasolka szparagowa podczas gotowania wybarwia się. Jej czas gotowania jest też krótszy, niż w przypadku żółtej i zielonej fasolki. Chociaż po przyrządzeniu fioletowa fasolka szparagowa może czasem stracić swój niezwykły kolor, warto ją wypróbować choćby dlatego, że nie ma łyka i jest delikatna. Z fioletowej fasolki szparagowej możesz przyrządzić takie same pyszności, jak z żółtej i zielonej - zobacz przepisy na dania z fasolki szparagowej.

Jak przyrządzić fioletową fasolkę szparagową?

Składniki:

  • 500 g fioletowej fasolki szparagowej,
  • 50 g masła,
  • 4 ząbki czosnku,
  • sól.

Sposób przygotowania:

  1. Fasolce poobcinaj końcówki i dokładnie ją umyj.
  2. W garnku zagotuj wodę, posól gdy zacznie wrzeć. Wrzuć na wrzątek fioletową fasolkę szparagową, gotuj 5-10 minut, aż zmięknie (warto sprawdzić widelcem, bo czas gotowania fioletowej fasolki szparagowej zależy od tego, czy strączki są młode, czy starsze).
  3. Czosnek obierz i drobno posiekaj lub zetrzyj na tarce.
  4. Na patelni roztop masło, przesmaż czosnek. Wrzuć ugotowaną fasolkę, wymieszaj.

fioletowa fasolka szparagowa - jak gotowaćfot. Jak gotować fioletową fasolkę szparagową/Adobe Stock, Cavan

Czy da się ugotować fioletową fasolkę, by nie straciła koloru?

Ugotowanie fioletowej fasolki szparagowej w taki sposób, by nie straciła charakterystycznego koloru, jest niezwykle trudne, ale nie niemożliwe. Musisz zachować dużo czujności - obserwuj gotującą się fasolkę i gdy tylko zauważysz, że zaczyna powoli tracić fioletowy kolor, wyjmij jedną z garnka. Przelej ją zimną wodą i spróbuj, czy nadaje się już do zjedzenia. Jeśli uznasz że tak, błyskawicznie odcedź resztę fasolek, zalej je lodowatą wodą - możesz nawet je umieścić w wodzie z lodem, aby różnica temperatur była jak największa. Gdy proces gotowania zostanie zatrzymany, fioletowy barwnik zostanie w strączkach.

Czytaj także:
Gotowanie fasolki szparagowej
4 przepisy na sałatkę z fasolką szparagową i jajkiem

Redakcja poleca

REKLAMA