Kilkakrotne smażenie na oleju po frytkach jest niewskazane, jednak po użyciu i wystygnięciu można taki olej przefiltrować, usunąć drobne zanieczyszczenia i użyć ponownie. Im dłużej olej jest podgrzewany i wystawiony na działanie światła oraz tlenu, tym gorzej.
Nie używaj oleju po frytkach:
- Jeśli go przypalisz (zaczyna dymić) – nie wolno go pod żadnym pozorem użyć ponownie. Poczekaj aż ostygnie i pozbądź się go.
- Jeżeli w oleju były dodatki, np. przyprawy, masło, resztki jedzenia czy sól ze smażonych potraw, olej szybciej się zepsuje. Co ważne – sól obniża właściwości grzewcze oleju. Pamiętaj o tym, smażąc osolone mięso. Przy ewentualnym drugim użyciu takiego posolonego oleju, będzie się on dłużej rozgrzewał.
- Gdy użyłaś kilku różnorodnych typów tłuszczu w oleju, szybciej przebiega proces jełczenia.
- Jeśli oleju już używałaś po raz kolejny wiedz, że za każdym razem, gdy smażysz na tym samym oleju, jego jakość spada. Maksymalnie olej do głębokiego smażenia można wykorzystać 3 razy, o ile zastosujesz się do poniższych rad.
Zasady ponownego użycia oleju
Jeśli już decydujesz się ponownie użyć oleju po smażeniu frytek do głębokiego smażenia, pamiętaj o kilku zasadach.
- Wyłącz ogień pod olejem tak szybko, jak tylko skończysz smażenie. Długotrwałe grzanie przyspiesza proces jełczenia.
- Poczekaj, aż olej po frytkach ostygnie, a następnie przefiltruj go i przelej z powrotem do nieprzezroczystego, zamykanego naczynia. Nigdy nie przelewaj gorącego oleju.
- Olej można filtrować przez kilka warstw gazy, ręczniki papierowe lub filtry do kawy. Im ściślejsze sito, tym więcej wyłapie drobinek.
- Przechowuj olej po smażeniu w zamkniętym, nieprzezroczystym pojemniku, w chłodnym miejscu lub lodówce.
- Za każdym razem po użyciu oleju, trzymaj się następujących zasad: umyj naczynie, filtruj olej, przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu.
- Jeśli z jakichś powodów olej po frytkach nabrał obcych smaków lub zapachów – pozbądź się go.
Artykuł na podstawie tekstu Doroty Dardzińskiej. Pierwotnie opublikowany 02.07.2010.
Polecamy: Po czym poznać, że olej nie nadaje się do smażeniaWszystko, co powinnaś wiedzieć o oleju kokosowymOlej rzepakowy - wartości odżywcze