Czy można mrozić winogrona? Jak to zrobić i do czego potem je wykorzystać?

czy można mrozić winogrona fot. Adobe Stock, Brent Hofacker
Czy można mrozić winogrona? Jeśli masz ich bardzo dużo i nie nadążasz z wypełnianiem kolejnych słoików, możesz bezpiecznie zamrozić winogrona na zimę. Jak to zrobić? Jak je później rozmrażać i do czego wykorzystać? Z mrożonych winogron przygotujesz pyszne przetwory, ale i orzeźwiające sorbety.
/ 29.09.2022 05:38
czy można mrozić winogrona fot. Adobe Stock, Brent Hofacker

Czy można mrozić winogrona? To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby, których winorośl wyjątkowo obrodziła. Jeśli i ty nie nadążasz z przerabianiem winogron na przetwory, na pewno zastanawiasz się, czy można bezpiecznie mrozić winogrona, a jeśli tak - jak długo możesz przechowywać je w chłodzie. Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Czy można mrozić winogrona?
  2. Jak mrozić winogrona?
  3. Co zrobić z mrożonych winogron?

Czy można mrozić winogrona?

Jak najbardziej. Winogrona bardzo łatwo zamrozić na zimę, dodatkowo zachowują one swoje korzystne właściwości. Te owoce możesz z powodzeniem przechowywać w zamrażalniku przez kilka miesięcy.

Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim do zamrażalnika muszą powędrować winogrona gotowe do spożycia: przebrane, umyte i osuszone.

Winogrona przygotowane do mrożenia powinny być dojrzałe, ale nie przejrzałe. Jeśli będą zepsute, nie nadają się do mrożenia - takie winogrona wyrzuć. Najlepiej zamrozić owoce tuż po zbiorach.

Okres przechowywania winogron w zamrażalniku to ok. 6-8 miesięcy. Najlepiej jest wybrać odmiany bezpestkowe. Możesz mrozić zarówno białe winogrona, jak i ciemne odmiany tego owocu.

jak mrozić winogronafot. Czy można mrozić winogrona/Adobe Stock, Gulsina

Jak mrozić winogrona?

Aby prawidłowo zamrozić winogrona, najpierw musisz je odpowiednio przygotować. Opłucz je pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie osusz na papierowym ręczniku w temperaturze pokojowej. Aby owoce się nie kleiły do siebie nawzajem, musisz mrozić je partiami.

Najpierw część owoców ułóż na tacce i włóż do zamrażalnika, aby lekko się przymroziły. Po ok. godzinie przełóż je do pojemnika lub woreczka strunowego. Powtarzaj, aż wszystkie winogrona będą w docelowym opakowaniu.

Jeśli nie masz odpowiedniego miejsca w zamrażarce, aby w ten sposób przemrażać winogrona, możesz włożyć niewielką ilość do foliowej torebki i ułożyć płasko na dnie szuflady. Po godzinie umieść je w docelowym pojemniku.

Tak przygotowane winogrona możesz zamrozić na zimę i wykorzystać na wiele sposobów. Pamiętaj, że każda zamrażarka ma nieco inną moc - musisz sprawdzić, w jakiej szufladzie owoce będą czuły się najlepiej. Aby je rozmrozić, wyciągnij je na kilka godzin do lodówki lub wrzuć bezpośrednio do rondelka, jeśli przygotowujesz przetwory.

Do czego wykorzystać mrożone winogrona?

Wiesz już, jak zamrażać winogrona, a czy wiesz, do czego je wykorzystać? Możesz z nich przygotować orzeźwiający kompot, dżem lub gęsty syrop, a także puszyste i wilgotne ciasta. Nie musisz ich do tego rozmrażać - to szybki sposób na pyszne przetwory. Mrożone winogrona to także świetny dodatek do deserów - lodów, gofrów czy naleśników. W sezonie letnim możesz dodawać je do wody i używać jak kostek lodu.

Co zrobić z mrożonych winogronfot. Jak mrozić winogrona/Adobe Stock, tatsiana502

Czytaj także:
Czy winogron ma dużo kalorii?
Wino z winogron
Winogrona a cukrzyca
 

Redakcja poleca

REKLAMA