Czym jest salak?
Salak jest owocem wywodzącym się z Azji Południowo-Wschodniej. Uprawiany jest w Indonezji, Malezji oraz na Jawie i Sumatrze. Rośnie na krótkich palmach dochodzących do 6 m wysokości.
Owoc salaka jest wydłużony pokryty twardą, brązową, niejadalną skórką pokrytą łuskami, stąd jego angielska nazwa „snakefruit”- wężowy owoc. Kształtem i rozmiarem przypomina figę. Ma około 10 cm długości i 8 cm średnicy.
Miąższ jest biały i galaretowany, wypełniony dużą, brązową pestką.
Salak jest pożywieniem przede wszystkim dla pielgrzymów udających się do Mekki oraz miejscowej ludności.
Polska nazwa salaka to oszpilna jadalna. Można się także spotkać z ospilnem jadalnym i zalakką jadalną.
Zobacz także: Co to jest rambutan?
Jak przygotowywać?
W smaku salak jest lekko kwaskowaty, orzechowy i orzeźwiający. Niektórzy twierdzą, że zostawia w ustach sfermentowany posmak. Konsystencją i struktura przypomina jabłko i podobnie jak ono może być suche i mączyste lub kwaśne i chrupiące.
Aby dotrzeć do jadalnego wnętrza sztywną i kruchą skórkę salaka, bo taka świadczy o tym, że jest dojrzały, należy rozłamać zaczynając od szpiczastego czubka owocu.
Dojrzałe owoce można przechowywać w wodnym roztworze soli i cukru, niedojrzałe umieszcza się w occie.
Pączki z salaka
Dla spragnionych odmiany i chętnych nowych smaków polecamy przygotowanie pączków….z salaka.
W tym celu należy zagotować 125 ml wody z 50 g masła. Następnie ostrożnie mieszając dodajemy 100 g mąki. W momencie gdy dno garnka pokryje biała wartwa należy zdjąć go z gazu, dodać 2 jajka, łyżkę proszku do pieczenia, cukier waniliowy oraz cukier puder do smaku. W tak przygotowanym cieście maczamy cząstki salaka i smażymy na głębokim tłuszczu. Na koniec posypujemy cukrem pudrem.
Zobacz także: Galeria owoców egzotycznych