Co dobrze wiedzieć o roladach

Rolada to zawijane mięso z nadzieniem. Może być pieczona, duszona lub smażona. Ale po przekrojeniu, rolada zawsze powinna odsłaniać wzorzyste i smakowite wnętrze.
/ 02.07.2010 18:48

Mięso na roladę – np. polędwiczkę wieprzową - nacinamy w 1/3 wysokości kawałka mięsa. Następnie odwracamy kawałek i nacinamy grubszą część w kierunku od środka – tak, aby powiększyć powierzchnię płatu. Rozcięty kawałek mięsa przykrywamy folią spożywczą i rozprostowujemy tłuczkiem do mięsa (trzeba uderzać delikatnie).

Następnie nakładamy na roladę farsz – nie za dużo, do 2/3 długości płata i zwijamy całość. Farsz nie może się wysypywać z rolady.

Roladę wiążemy robiąc na sznurku pętelkę (powinien być on dość długi), którą przekładamy przez mięso i zaciskamy. Ze zwisającego sznurka robimy następną pętelkę, nakładamy na mięso i zaciskamy – ta czynność trochę przypomina znane w żeglarstwie marlowanie. Tak przygotowaną roladę smarujemy oliwą i solimy. Możną ją też alternatywnie obtoczyć w mące, jeśli zamierzamy ją obsmażyć, a potem udusić. Roladę kroimy w poprzek włókien.

Zobacz także: Kilka pomysłów na nadziewanego kurczaka

Nadzienie do rolad powinno być zawsze mocno aromatyczne i dobrze przyprawione, podczas gdy samo mięso może pozostać nieco łagodniejsze i mniej doprawione. Najlepsze w roladach jest właśnie to zderzenie łagodnego smaku mięsa i wyrazistego nadzienia.

Zanim rozpoczniemy duszenie lub pieczenie rolady, dobrze jest ją obsmażyć – zamknie to pory w mięsie i wzbogaci jego smak. Rolada przeznaczona do obsmażenia musi być sucha – inaczej tłuszcz będzie pryskał, a rolada nie przyrumieni się odpowiednio. Roladę wołową przed wstawieniem do piekarnika warto owinąć w plastry boczku lub słoniny – będzie bardziej soczysta po upieczeniu.

Jeśli nie możemy bądź nie lubimy wiązania rolad sznurkiem, wystarczy zrobić z folii aluminiowej kilka pasków i związać roladę w 2-3 miejscach, opasając ją wokół aluminiowymi paskami, które skręcamy u góry, tak aby mięso było ciasno związane. Jeśli boimy się, że nadzienie wypłynie nam z końców roladki, można zawinąć je w folię aluminiową, tworząc coś w rodzaju czapeczek. Po upieczeniu lub obsmażeniu zdejmujemy folię aluminiową – białko w mięsie ścięło się już i kształt zostanie zachowany.

Zobacz także: Domowy sos tysiąca wysp

Redakcja poleca

REKLAMA