Bakalie - smaki odległych krain

Orzechy, suszone i kandyzowane owoce, cytrusy. Dzięki nim nasze potrawy i ciasta nabierają gwiazdkowego smaku. Warto je jednak wykorzystywać w kuchni nie tylko od święta.
/ 10.12.2009 13:51

W kuchni staropolskiej bakaliami nazywano suszone owoce przywożone przez kupców z dalekich krajów (bakkal to handlarz towarami spożywczymi). Wkrótce popularność zyskały również orzechy. Smak tych rarytasów znali jednak tylko królowie, szlachta i bogaci kupcy. Dziś może jeść je każdy.

Orzechy włoskie
Mają mocny, nieco żywiczny smak i wszechstronne zastosowanie. Uprażonymi kawałkami posypuje się warzywne lub owocowe sałatki. Rozdrobnione orzechy można również dodawać do sosów, np. śmietanowego. Warto je też dorzucać do potraw rybnych (idealnie komponują się z morskimi), drobiu i farszów. Połówki orzechów ułożone na koreczkach z żółtego sera to naprawdę smakowita przystawka. 

Orzechy laskowe

W całości lub starte dodajemy głównie do deserów: ciast, kremów i lodów. Używając np. mielonych zamiast mąki, zrobimy pyszny tort. Orzechy laskowe świetnie sprawdzają się także jako dodatek do mięsnych farszów.

Migdały
W całości, płatkach, słupkach i zmielone dodaje się do ciast, past, farszów, ryb (szczególnie słodkowodnych), mięs, panierowania. Wyrabia się z nich marcepan, jada prażone, solone i w cukrze.

Pistacje
Orzeszki te wyróżniają się nie tylko smakiem, ale i kolorem. Gotowane (po wyłuskaniu) przez kilka minut zachowują jasnozielony kolor. Mogą więc nie tylko nadać ciekawy smak, ale też efektowny wygląd pasztetom czy domowym kiełbasom. Pasują także do wędlin, nadzień, deserów.

Orzeszki ziemne
To właściwie ziarna orientalnej rośliny strączkowej. Dodaje się je – w całości lub utłuczone – do farszów mięsnych, dań z makaronu (np. sojowego) i warzyw (świetne np. z fasolką szparagową). Nadają im silny orzechowy aromat. Są również surowcem do wyrabiania masła.

Rodzynki
Małe ciemne koryntki i większe jasne sułtanki są składnikiem farszów, sosów, kompotów, nalewek, a przede wszystkim świątecznych ciast. Przed dodaniem do deseru warto je wcześniej namoczyć np. w syropie lub alkoholu.

Suszone jabłka
Przyrządzisz z nich (wraz z innymi suszonymi owocami) zupę i kompot. Koniecznie przypraw je cynamonem! Będą przepyszne.

Daktyle
Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu zachowują konsystencję i aromat świeżego owocu. Zwykle dodawane do ciast: keksów i wielkanocnych mazurków. Połączone z masą makową nadają tym wypiekom oryginalny smak.

Figi
Suszone owoce używane są do kompotów, ciast, słodkich farszów i deserów. Można je dodać do sosów mięsnych z innymi suszonymi owocami, a takżejako dodatek do serów: żółtych, pleśniowych, kozich.

Suszone śliwki
Bez nich nie ma wigilijnego kompotu. Nadziewamy też nimi mięso, np. schab, dodajemy do bigosu, ciast i deserów. Popularną przekąską są pieczone śliwki z migdałami zawinięte w plasterek
wędzonego boczku.

Suszone morele
Podobnie jak śliwki, suszone morele można wykorzystać do wielu dań z wieprzowiny czy drobiu. Są świetne do deserów: ciast, kremów, pianek, musu, lodów – bardzo dekoracyjne.

Owoce cytrusowe
Świeże pomarańcze, cytryny, limonki, grejpfruty, mandarynki i ich odmiany zdobią świąteczne stoły. Kandyzowana skórka pomarańczowa czy cytrynowa jest aromatycznym składnikiem ciast.

Redakcja poleca

REKLAMA