Adżika – kaukaski przysmak

Sambal to sos na bazie papryczki chili, powszechny w kuchni indonezyjskiej.
Adżika to nieodzowny element kuchni kaukaskiej. Ten przysmak jest składnikiem wielu dań kuchni gruzińskiej czy abchaskiej, a sam w sobie stanowi rewelacyjny dodatek do wszelkiego rodzaju zup, sosów czy mięs.
/ 20.09.2011 12:36
Sambal to sos na bazie papryczki chili, powszechny w kuchni indonezyjskiej.

Adżika to pikantna pasta z papryki, pomidorów i czosnku. Każda gruzińska gospodyni ma własny sposób jej przyrządzania. Jej skład i rodzaj różnią się też w zależności od regionu, z którego przysmak pochodzi. W Abchazji spożywanie adżiki uznaje się za jedną z przyczyn długowieczności tamtejszych mieszkańców. Przed upadkiem ZSRR adżika zdążyła zdobyć popularność we wszystkich krajach bloku wschodniego. Dziś przedstawiamy wam kilka wariantów przygotowania tej wyjątkowej pasy.

Adżika paprykowa

Ta wersja adżiki paprykowej nie wymaga gotowania, ale do jej przechowania niezbędne będzie zapasteryzowanie słoików.  Będziemy potrzebowali kilograma papryki (pół na pół słodkiej i ostrej), po 250 gr natki pietruszki, liści kolendry i kopru, a także 5 ząbków czosnku i po dwie łyżki bazylii, kozieradki i mielonych ziaren kolendry. Paprykę należy obrać i pokroić usuwając nasiona słodkiej, a zostawiając nasiona ostrej. Następnie przepuścić ją kilkakrotnie przez maszynkę do mięsa z dodatkiem naci i czosnku. Dodać przyprawy, a także odrobinę soli i octu do smaku. Tak przygotowaną pastę rozlać do słoików, a następnie zapasteryzować.

Świetnym dodatkiem do adżiki są orzechy włoskie. Przemielone nadadzą paście ciekawego smaku.

Zobacz także: O roli papryki w kuchni węgierskiej

Adżika zielona

Ta wersja adżiki ma bardziej kwaskowaty smak i jest mniej ostra. Jeśli wolimy pastę ostrą, opcjonalnie można dodać np. papryczki chilli dla zaostrzenia smaku. Tym razem potrzebujemy po kilogramie kwaśnych jabłek i zielonej papryki, a także 5 ząbków czosnku, szklankę cukru oraz sól i ocet do smaku. Czosnek, paprykę oraz jabłka należy obrać, usunąć nasiona i posiekać. Przemielić wszystko w maszynce do mięsa (można też zmiksować, np. w blenderze) i dodać cukier, jak również sól i ocet. Masę odstawić na noc do lodówki, a następnie doprowadzić w garnku do wrzenia, gotować kilka minut i przekładać do sterylnie czystych słoików.

Adżika z pomidorami

Podstawę tej wersji pasty stanowią pomidory, a wstępną fazę przygotowanie stanowi duszenie wszystkich składników razem. Będziemy potrzebowali 3 kilogramów pomidorów, po pół kilograma marchwi, jabłek, papryki i cebuli, jak również 5 główek czosnku, 7 ostrych papryczek chilli, a także po pół szklanki oleju i cukru. Jabłka i warzywa oczyścić i pokroić w kostkę zostawiając jednak skórkę na pomidorach i jabłkach. Całość umieścić w dużym garnku dodając posiekane papryczki chilli i czosnek. Dusić przez 3 godziny z dodatkiem cukru i soli, olej dodać pod sam koniec. Przestudzić i zmiksować. Jeszcze raz mocno podgrzać i przełożyć do wyparzonych słoików.

Polecamy: Jak obrać paprykę

Redakcja poleca

REKLAMA