ABC herbaty

Może pobudzać albo koić, a przy tym korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Czy znacie inny równie uniwersalny napój?
/ 19.09.2006 12:19
Wszystkie rodzaje herbaty pochodzą z tej samej rośliny – krzewu Camelia sinensis. Dlatego niezależnie od koloru, każdy jej rodzaj jest źródłem polifenoli, które ograniczają powstawanie wolnych rodników. Od jakiegoś czasu panuje wyraźna moda na picie herbaty. Pojawiają się herbaciarnie, które serwują aromatyczny napar na setki sposobów.
Przy filiżance herbaty toczą się rozmowy prywatne i biznesowe. I jak się okazuje, herbata może wiele ułatwić. Poprawia koncentrację i sprawia, że osobę, która ją wypiła, łatwiej przekonać do swoich poglądów.

Ale ten złocisty napój umili też domowe spotkanie z koleżanką. Przyrządź go oryginalnie i elegancko podaj. Najlepiej w białej, porcelanowej filiżance, bo według znawców, dopiero wtedy można docenić prawdziwy smak, aromat i piękną barwę naparu.

Jest wrażliwa
- Choć zwykle kupujesz tę samą herbatę, nie zawsze ma taki sam smak. Jest to możliwe, bo nawet jeśli pochodzi z tej samej plantacji, mogła być zbierana w innych warunkach pogodowych.
- Na aromat herbacianego naparu bardzo duży wpływ ma woda. Najlepiej, jeśli jest bogata w tlen. Dlatego nigdy nie zalewaj herbaty wodą gotowaną wielokrotnie, tylko świeżo zagotowaną.

Przygotuj napar doskonały
Najpierw wybierz swój ulubiony rodzaj herbaty. Potem zaparz ją tak, jak tego wymaga, a otrzymasz smaczny i wartościowy napój. Jeśli oczekujesz od herbaty, że cię pobudzi, parz ją nie dłużej niż 2 minuty. Gdy chcesz się zrelaksować i wyciszyć, przygotuj sobie dłużej parzony, mocniejszy napar.

Rodzaj. Najpopularniejsza na świecie jest herbata czarna. Przechodzi pełną fermentację, dzięki czemu daje ciemny, mocny napar. Herbata zielona dominuje w Japonii i Chinach. Nie jest poddawana fermentacji, ma świeży smak i jasny kolor. Herbaty czerwona i żółta przechodzą częściową fermentację. Mają korzenny aromat, są lubiane w Chinach.

Parzenie. Zacznij od ogrzania czajniczka lub filiżanki wrzątkiem. Potem wsyp herbatę (1 łyżeczkę na filiżankę) i zalej ją gorącą wodą. Herbatę czarną zalewa się wrzątkiem, czerwoną bardzo gorącą, ale nie wrzącą wodą, a zieloną – przegotowaną, o temp. 70°C. Im większe listki, tym dłużej trzeba je parzyć, ale zwykle jest to 2–6 minut.

Dodatki. Prawdziwi smakosze herbaty nie dodają do niej cukru. To bowiem zagłusza jej smak i zmniejsza właściwości orzeźwiające. Prędzej doleją trochę mleka, co wydobędzie z niej cytrynowy aromat. Ale do herbaty możesz dodawać też miód, soki, syropy, przyprawy korzenne, suszone owoce, konfitury, alkohol (np. rum, wiśniówkę).

Czy wiesz, że...
- Zdaniem naukowców 3–4 filiżanki herbaty dziennie zmniejszają ryzyko zawału serca, chronią też przed tworzeniem się płytki nazębnej i próchnicą.
- Herbata jest dobrym źródłem witaminy K, która zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych i problemom z krzepnięciem krwi.
- Picie co najmniej 2 filiżanek herbaty dziennie działa ochronnie na wątrobę. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia u kobiet raka jajnika.
- Herbata jest wskazana dla cukrzyków, bo zwiększa aktywność hormonu insuliny, która reguluje metabolizm glukozy.

Redakcja poleca

REKLAMA