Przy filiżance herbaty toczą się rozmowy prywatne i biznesowe. I jak się okazuje, herbata może wiele ułatwić. Poprawia koncentrację i sprawia, że osobę, która ją wypiła, łatwiej przekonać do swoich poglądów.
Ale ten złocisty napój umili też domowe spotkanie z koleżanką. Przyrządź go oryginalnie i elegancko podaj. Najlepiej w białej, porcelanowej filiżance, bo według znawców, dopiero wtedy można docenić prawdziwy smak, aromat i piękną barwę naparu.
Jest wrażliwa
- Choć zwykle kupujesz tę samą herbatę, nie zawsze ma taki sam smak. Jest to możliwe, bo nawet jeśli pochodzi z tej samej plantacji, mogła być zbierana w innych warunkach pogodowych.
- Na aromat herbacianego naparu bardzo duży wpływ ma woda. Najlepiej, jeśli jest bogata w tlen. Dlatego nigdy nie zalewaj herbaty wodą gotowaną wielokrotnie, tylko świeżo zagotowaną.
Przygotuj napar doskonały
Najpierw wybierz swój ulubiony rodzaj herbaty. Potem zaparz ją tak, jak tego wymaga, a otrzymasz smaczny i wartościowy napój. Jeśli oczekujesz od herbaty, że cię pobudzi, parz ją nie dłużej niż 2 minuty. Gdy chcesz się zrelaksować i wyciszyć, przygotuj sobie dłużej parzony, mocniejszy napar.
Rodzaj. Najpopularniejsza na świecie jest herbata czarna. Przechodzi pełną fermentację, dzięki czemu daje ciemny, mocny napar. Herbata zielona dominuje w Japonii i Chinach. Nie jest poddawana fermentacji, ma świeży smak i jasny kolor. Herbaty czerwona i żółta przechodzą częściową fermentację. Mają korzenny aromat, są lubiane w Chinach.
Parzenie. Zacznij od ogrzania czajniczka lub filiżanki wrzątkiem. Potem wsyp herbatę (1 łyżeczkę na filiżankę) i zalej ją gorącą wodą. Herbatę czarną zalewa się wrzątkiem, czerwoną bardzo gorącą, ale nie wrzącą wodą, a zieloną – przegotowaną, o temp. 70°C. Im większe listki, tym dłużej trzeba je parzyć, ale zwykle jest to 2–6 minut.
Dodatki. Prawdziwi smakosze herbaty nie dodają do niej cukru. To bowiem zagłusza jej smak i zmniejsza właściwości orzeźwiające. Prędzej doleją trochę mleka, co wydobędzie z niej cytrynowy aromat. Ale do herbaty możesz dodawać też miód, soki, syropy, przyprawy korzenne, suszone owoce, konfitury, alkohol (np. rum, wiśniówkę).
Czy wiesz, że...
- Zdaniem naukowców 3–4 filiżanki herbaty dziennie zmniejszają ryzyko zawału serca, chronią też przed tworzeniem się płytki nazębnej i próchnicą.
- Herbata jest dobrym źródłem witaminy K, która zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych i problemom z krzepnięciem krwi.
- Picie co najmniej 2 filiżanek herbaty dziennie działa ochronnie na wątrobę. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia u kobiet raka jajnika.
- Herbata jest wskazana dla cukrzyków, bo zwiększa aktywność hormonu insuliny, która reguluje metabolizm glukozy.