Tradycyjnie ostrygi gotowano tak długo, aż zachodził proces karmelizacji, soki gęstniały i otrzymywano sos o ciemnym, głębokim aromacie. Mimo to, że sos sporządzany jest ze skorupiaków, nie ma rybnego smaku i zapachu. Najbardziej pożądanym aromatem sosu jest zapach bulionu wołowego o słono-słodkawym smaku.
Obecnie receptura sosu ostrygowego bardzo straciła na jakości. Żeby przyspieszyć proces jego sporządzania producenci gotują ostrygi w solance, a następnie dodają sosu sojowego i cukru. Żeby sos miał pożądaną gęstość dodawana jest mąka kukurydziana. Najsłabszej jakości sosy zawierają w swoim składzie również glutaminian sodu, dlatego warto sprawdzać na etykiecie skład.
Istnieją również wegetariańskie wersje sosu, w których ostrygi zastąpione zostały grzybami – najczęściej boczniakami. Mają one także ciekawy, głęboki smak i piękną ciemną barwę.
Sos ostrygowy jest wykorzystywany do wielu dań azjatyckich. Podkreśli smak wołowiny, ale także wieprzowiny, ryb i owoców morza. Można go dodawać do sałatek, zraszać nim gotowane warzywa. Doskonale zaostrzy smak makaronu i ryżu. Dobrze smakuje z frytkami. Można również zanurzać w nim warzywa i używać jako dipu do sushi.
Sos ostrygowy jest też nieodłącznym składnikiem przepisu na kurczaka teriyaki.
Kurczak teriyaki
- 3/4 kg piersi z kurczaka,
- 2 łyżki sake (wina ryżowego),
- 1/4 szklanki sosu ostrygowego,
- 2 łyżki cukru,
- Starty imbir,
- Pierś z kurczaka.
Piersi z kurczaka umyć, oczyścić z błonek i tłuszczu, a następnie ponakłuwać widelcem. Do miseczki wrzucić sake, sos ostrygowy, cukier i imbir. Marynatę dokładnie wymieszać, zanurzyć w niej kurczaka i schować do lodówki na 15 minut. Na patelni rozgrzać olej. Kurczaka smażyć na średnim ogniu do zrumienienia skórki. Przewrócić na drugą stronę zmniejszyć ogień i polać sosem z marynaty. Przykryć patelnię pokrywką i dusić ok. 10 minut. Następnie zdjąć pokrywkę i dusić aż sos zgęstnieje. Kurczaka pokroić i udekorować startym imbirem. Podawać z ryżem.