Sycylia od kuchni

Sycylia od kuchni
Ktokolwiek był na Sycylii pamięta zapach drzew pomarańczowych, który wita przybysza zaraz po opuszczeniu promu. Sycylia jest najdalej na południe położoną włoską wyspą, różni się zarówno klimatem jak i historią od kontynentalnej części kraju. Największy wpływ na kuchnię tego regionu mieli Arabowie, ale także Grecy, Hiszpanie i Normanowie.
/ 23.04.2009 19:39
Sycylia od kuchni

Stosowanie brzoskwiń, cukru, cytrusów, słodkich melonów, ryżu, szafranu, rodzynek, fig, cynamonu, orzeszków piniowych i goździków do przygotowania gorących dań jest pozostałością po zwyczajach najeźdźców arabskich, którzy władali Sycylią w Średniowieczu. 

Hiszpanie pozostawili po sobie na Sycylii produkty przywiezione z Nowego Świata – kakao, kukurydzę, indyka i pomidory. Natomiast Normanowie suszonego dorsza.
W Katanii, na wschodnim wybrzeżu, którą zasiedlili Greccy koloniści do dziś są popularne oliwki, ryby, bób i świeże warzywa. Natomiast w regionie Tapani, na zachodnim krańcu wyspy zaznaczyły się wpływy północnoafrykańskie w postaci kuskusu.  

Z Sycylii pochodzą sprowadzane do nas czerwone pomarańcze. Wyspa ta słynie z doskonałych kaparów i wspaniałych ryb – tuńczyka, miecznika, sardeli i maleńkich anchois. Specjałem Palermo jest pasta con sarde – makaron z sosem ze smażonych sardynek, dzikiego kopru, orzeszków piniowych i rodzynek.

Bardzo charakterystycznym sycylijskim daniem są arancini – smażone w głębokim tłuszczu kulki z ryżu, zobacz przepis: Arancini – sycylijskie kulki z risotto i serem mozarella.

Typową potrawą regionu jest Caponata – ciepła sałatka z pieczonych bakłażanów, selera, papryki, kaparów, kalafiora, orzeszków pini, rodzynek i migdałów. Przyprawia się ją dosładzanym octem. Caponata rzecz jasna występuje w stu lokalnych odmianach – z oliwkami albo ziemniakami, bez rodzynek i migdałów. W Palermo dodaje się do niej ośmiorniczki i inne owoce morza. Zobacz przepis: Caponata – sycylijska potrawka z bakłażana.

Po Arabach Sycylijczycy odziedziczyli zamiłowanie do słodkich deserów z dodatkiem fig i migdałów. Do najsłynniejszych osobliwości Palermo należą frutta martorana – słodycze z marcepanu uformowane w kształcie owoców i warzyw. Tradycyjnym typowym dla regionu ciastem jest okrągłe buccellato, które rodzice chrzestni wręczają swoim chrześniakom w dniu chrztu. Od wielkości ciasta zależy jak wielkie powodzenie zapewni się dzieciom, dlatego baby te urastają do imponujących rozmiarów. W zależności od przepisu bucellato piecze się z suszonymi bądź kandyzowanymi owocami.

Sycylijczycy zajadają się lodami i sorbetami, specjalnością tamtejszych gelaterii są bardzo wyszukane desery lodowe podawane w pucharkach z wydrążonych owoców, fantazyjnie dekorowane. Są mistrzami mrożenia rozmaitych soków z szerokiej palety dostępnych tam egzotycznych owoców. Ulubionym deserem jest granita – rodzaj sorbetu o konsystencji musu i smaku, który powstaje z połączenia soku cytrynowego, soku z mandarynek, kawy, mięty migdałów i jaśminu.

Redakcja poleca

REKLAMA