Po pierwsze, nie każda ryba nadaje się do wędzenia. Najlepiej wędzi się ryby tłuste o ciemnym mięsie takie jak łosoś, tuńczyk, makrela, marlin, pstrąg, miecznik. Ryby o mniejszej zawartości tłuszczu szybko wysychają.
Większe ryby, jak np. łosoś, lepiej pokroić na kawałki (filety, steki) i przyprawić suchą mieszanką soli, pieprzu i dowolnych przypraw. Mniejsze ryby – makrele i pstrągi – można wędzić w całości po namoczeniu w wodzie z solą, cukrem i przyprawami.
Wędź ryby ze skórą, mimo, że nie jest jadalna. Będziesz mógł ją oddzielić na talerzu.
Zobacz także: Jak zrobić lekką sałatkę z wędzonego pstrąga i buraków?
Oprósz rybę z obu stron mieszanką soli, cukru, pieprzu i jeśli chcesz – czosnku granulowanego. Włóż do lodówki na całą noc (im dłużej będzie się marynował, tym słone będzie mięso).
Pół godziny przed wędzeniem rozpal grill. W grillu węglowym użyj 30 brykietów. Gdy się rozżarzą, przesuń je wszystkie na jedną stronę i połóż na nich kilka namoczonych wiórów drewna. Nie będzie ci potrzebna tacka odciekowa. Ryby powinny leżeć na ruszcie po przeciwległej stronie do kupki żaru (metoda pośrednia).
Jeżeli używasz grilla gazowego, ustaw temperaturę na 150 st. C. Jeśli masz dwa palniki, zapal tylko jeden. Ryby połóż nad niezapalonym palnikiem, tak, żeby źródło ciepła znajdowało się obok jedzenia.
Ryby połóż na żaroodpornej folii aluminiowej i zrób widelcem dziurki w 6 miejscach, po czym posmaruj oliwą.
Połóż ryby (jeśli to filety – skórą do dołu) i posmaruj z wierzchu oliwą.
Opuść pokrywę grilla, przymknij otwory wentylacyjne do połowy i grilluj przez 25-30 min bez obracania ryb. Sprawdź stan ryby po 20 minutach.
Wbij termometr do mięsa – gotowa ryba powinna mieć 60 st. C.
Zobacz też: Jak jeść ryby morskie?
Po 15 minutach dodaj kolejną porcję wiórów, żeby zapewnić odpowiednią ilość dymu. W grillu gazowym wrzuć wióry do dymnicy.
Zdejmij rybę z rusztu i odłóż na bok na 3-4 min. Oderwij skórę razem z folią i przełóż na półmisek. Poczekaj aż przestygnie i gotowe:)