Konsumpcja herbaty zielonej została skojarzona z mniejszym ryzykiem wystąpienia takich nowotworów jak: jajnika, jamy ustnej, żołądka, prostaty, jelita grubego

Sztuka parzenia herbaty - jak parzyć herbatę by była najsmaczniejsza

Z pozoru wydaje się być to prostą, wręcz banalną czynnością. Zagotować wodę, zalać, ewentualnie posłodzić bądź dorzucić kawałek cytryny. Parzenie herbaty to jednak proces złożony i wymagający odpowiedniej wiedzy. Jak należy zatem parzyć herbatę?
/ 17.10.2012 11:24
Konsumpcja herbaty zielonej została skojarzona z mniejszym ryzykiem wystąpienia takich nowotworów jak: jajnika, jamy ustnej, żołądka, prostaty, jelita grubego

Herbata z Chin i Święta księga herbaty

Jak powszechnie wiadomo ojczyzną herbat są Chiny. Według jednej z legend ok. 2737 roku p.n.e. chiński cesarz Shennong przypadkowo odkrył cudowny smak herbaty, robiąc napar z jej liści.  Pierwsze wzmianki o sposobach przyrządzania, picia i związanych z tym ceremoniach pojawiły się w VII wieku w „Świętej księdze herbaty” napisanej przez poetę Lu Yu. Herbata trafiła do Europy dopiero w XVI w. za pośrednictwem Rosji, która poznała ją w czasie podboju Syberii i kontaktów dyplomatycznych z Chinami.  

Polecamy: Jaką herbatę wybrać?

Parzenie herbaty krok po kroku

Pierwszym krokiem do przygotowania dobrej herbaty jest właściwa woda. Najlepsza jest miękka o bardzo małej zawartości wapnia, którą niestety rzadko spotykamy w polskich kranach. Należy unikać twardej ponieważ zawiera dużą ilość fluoru i chloru, który jest wrogiem dobrej herbaty. Najlepiej używać wody mineralnej, niegazowanej i niskowęglanowej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też stosowanie domowych filtrów. Jeśli nie mamy możliwości zdobycia miękkiej wody,  polecamy herbaty cejlońskie. Zachowują swój smak nawet w twardej wodzie. Pamiętajmy także aby nie doprowadzić do przegotowania wody, gdyż będzie zawierać mało tlenu i zepsuje cały aromat naszej herbaty.

Polecamy: Kawa która rozgrzewa

Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednie dawkowanie suszu ponieważ to jego ilość decyduje o smaku herbaty. Nie należy go brać zbyt dużo, ogólna zasada mówi, że wsypujemy  jedną łyżeczkę herbaty na jedną filiżankę. Jeśli dysponujemy herbata łamaną to wsypujemy płaską łyżeczkę, jeśli liściastą to wsypujemy czubatą łyżeczkę.

Dobrze jeśli posiadamy czajniczek, w którym parzy się herbatę. Należy jednak pamiętać aby przed zalaniem, podgrzać wnętrze czajniczka. Następnie wsypujemy herbatę i zalewamy ją wodą o odpowiedniej temperaturze. Do parzenia herbaty nadają się czajniczki ze wszystkich materiałów, z wyjątkiem plastikowych i ceramicznych, które mogą ingerować w smak herbaty.

Parzenie herbaty jest uzależnione od jej rodzaju. Czarną zalewamy wodą o temperaturze ok. 95 °C, a zieloną i białą ok. 75 °C. Czas nasiąkania herbaty to od 3-5 minut, nie należy zbyt długo czekać, ponieważ stanie się gorzka.

Ostatnim etapem jest sposób podania. Każdy z nas ma swój ulubiony, a my proponujemy porcelanowe filiżanki, które od wielu wieków towarzyszyły najlepszym herbatom świata i uważane są przez znawców za najlepszych towarzyszy herbacianego naparu.

Zobacz także: Rooibos - herbata w zdrowie bogata

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/21.09.2013 12:33
Jeżeli ktoś chce stale mieć dobrą wode to jedynie pomoże uzdatnienie jej to koszt od 3 do 10 tysiecy zł. zależy od subst. w wodzie. Nie dawajcie się oszukać na jakieś pudełeczka przy kranach
/21.09.2013 12:31
domowe filtry dają efekt przez pierwsze 90 l przesaczonej wody. Potem mozna je sobie... wyrzucić. Płacono mi za wciskanie tego kitu. Przeciętny filtr to około 400 zł
/18.10.2012 14:19
gorąca herbata też ma efekt orzeźwiający?
POKAŻ KOMENTARZE (1)