Herbata z Chin i Święta księga herbaty
Jak powszechnie wiadomo ojczyzną herbat są Chiny. Według jednej z legend ok. 2737 roku p.n.e. chiński cesarz Shennong przypadkowo odkrył cudowny smak herbaty, robiąc napar z jej liści. Pierwsze wzmianki o sposobach przyrządzania, picia i związanych z tym ceremoniach pojawiły się w VII wieku w „Świętej księdze herbaty” napisanej przez poetę Lu Yu. Herbata trafiła do Europy dopiero w XVI w. za pośrednictwem Rosji, która poznała ją w czasie podboju Syberii i kontaktów dyplomatycznych z Chinami.
Polecamy: Jaką herbatę wybrać?
Parzenie herbaty krok po kroku
Pierwszym krokiem do przygotowania dobrej herbaty jest właściwa woda. Najlepsza jest miękka o bardzo małej zawartości wapnia, którą niestety rzadko spotykamy w polskich kranach. Należy unikać twardej ponieważ zawiera dużą ilość fluoru i chloru, który jest wrogiem dobrej herbaty. Najlepiej używać wody mineralnej, niegazowanej i niskowęglanowej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też stosowanie domowych filtrów. Jeśli nie mamy możliwości zdobycia miękkiej wody, polecamy herbaty cejlońskie. Zachowują swój smak nawet w twardej wodzie. Pamiętajmy także aby nie doprowadzić do przegotowania wody, gdyż będzie zawierać mało tlenu i zepsuje cały aromat naszej herbaty.
Polecamy: Kawa która rozgrzewa
Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednie dawkowanie suszu ponieważ to jego ilość decyduje o smaku herbaty. Nie należy go brać zbyt dużo, ogólna zasada mówi, że wsypujemy jedną łyżeczkę herbaty na jedną filiżankę. Jeśli dysponujemy herbata łamaną to wsypujemy płaską łyżeczkę, jeśli liściastą to wsypujemy czubatą łyżeczkę.
Dobrze jeśli posiadamy czajniczek, w którym parzy się herbatę. Należy jednak pamiętać aby przed zalaniem, podgrzać wnętrze czajniczka. Następnie wsypujemy herbatę i zalewamy ją wodą o odpowiedniej temperaturze. Do parzenia herbaty nadają się czajniczki ze wszystkich materiałów, z wyjątkiem plastikowych i ceramicznych, które mogą ingerować w smak herbaty.
Parzenie herbaty jest uzależnione od jej rodzaju. Czarną zalewamy wodą o temperaturze ok. 95 °C, a zieloną i białą ok. 75 °C. Czas nasiąkania herbaty to od 3-5 minut, nie należy zbyt długo czekać, ponieważ stanie się gorzka.
Ostatnim etapem jest sposób podania. Każdy z nas ma swój ulubiony, a my proponujemy porcelanowe filiżanki, które od wielu wieków towarzyszyły najlepszym herbatom świata i uważane są przez znawców za najlepszych towarzyszy herbacianego naparu.
Zobacz także: Rooibos - herbata w zdrowie bogata