Zima, śnieg… kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia, a te z kolei z prezentami oraz potrawami… Tu dominują głównie przyprawy korzenne, takie jak cynamon, imbir, kardamon czy goździki. Ponadto, gdy nadchodzi zima, dzień jest coraz krótszy, robi się mroźno, zazwyczaj nie mamy ochoty pić jasnego zimnego lagera, tylko oczekujemy czegoś więcej… czegoś specjalnego, rozgrzewającego.
Polecamy: Nietypowe pomysły na grzańca
Jakie jest sezonowe piwo świąteczne?
Piwa sezonowe powstające w okresie świątecznym, wyróżniają się bogactwem smaków i zapachów. Główne założenia typowego piwa świątecznego są takie piwo ma być:
- ciemniejsze
- mocniejsze
- rozgrzewające
- bogate w świąteczne aromaty.
Dlatego z pewnością będzie w nim miód i mnogość przypraw: od skórki pomarańczowej, poprzez goździki i cynamon po świeży imbir.
Wyższa zwartość alkoholu, jest po to, aby rozgrzewać nasze podniebienie w te chłodne wieczory. Smak jest zdecydowanie słodki z wyczuwalnymi akordami słodowymi, karmelowymi oraz alkoholowymi. Okrągły i pełny doskonale współgra z rodzynkowym, piernikowym, czasem cynamonowo- goździkowym aromatem. Tak, w jednej butelce zamknięte są wszystkie wspaniałe zapachy znane z wieczerzy wigilijnej i nie tylko!
Zobacz także: Piwa dolnej fermentacji - piwa typu ale
Piwa okolicznościowe
W przypadku piw "okolicznościowych" prym wiodą browary niemieckie, które produkują w ciągu roku kilka piw sezonowych , na różne okazje Ale najczęściej są to piwa ciemne produkowane w okresie Bożego Narodzenia pod nazwą „Weihnachtsbock’’. Piwo świąteczne wyróżnia się także wyglądem. Najczęściej zdobione jest etykietą zawierającą charakterystyczne motywy świąteczne oraz życzenia. Popularnością cieszy się też piwo Wiedeńskie mocno słodowe o kolorze miedzi, produkowane w Monachium w okresie święta piwa, czyli Oktoberfestu. Również w Danii istnieje tradycja warzenia piwa przed świętami Bożego Narodzenia. Ten świąteczny trunek o nazwie –„Julebryg’’- jest nieco mocniejszy, niż piwa warzone w kraju wikingów w ciągu roku (zawiera ok. 6 proc. alkoholu). W połowie listopada na ulicach Kopenhagi pojawiają się konne, ozdobione duńskimi flagami, wozy piwne powożone przez Mikołajów, dostarczające Julebryg do lokali i restauracji.
Przykłady znanych świątecznych specjalności to:
- USA -Leinenkugel's Winter Lager (Bock), Sierra Nevada Celebration Ale , Christmas Ale (Browar Anchor)
- Belgia – Corsendonk Christmas Ale
- Polska – Książęce Korzenne Aromatyczne
Zimą, na bazie lagera (np. Żubr Ciemnozłoty) lub ciemnych piw (Książęce Ciemne Łagodne) możemy sami stworzyć swój własny smak piwa świątecznego, przygotowując grzańca. Wtedy nasz trunek jest dokładne taki, jak oczekujemy. Stańmy się domowymi piwowarami i stwórzmy swoje własne smaki. Grzaniec, jak sama nazwa wskazuje, ma nas rozgrzać swoją temperaturą serwowania, smakiem oraz aromatem. Stosujemy miód, który złagodzi goryczkę i nada słodyczy, dodajemy cynamon oraz goździki aby dodać pikanterii. Nie zapominajmy też o skórce startej z pomarańczy.
Ciekawy pomysł na grzańca to połączenie jasnego lagera z piwem ciemnym, dosłodzone miodem, sokiem ze świeżej pomarańczy szczyptą cynamonu oraz goździkami.
Zobacz także: Jakich przypraw użyć do grzańca?
Browar Corsendonk produkuje kilka ciekawych gatunków piw: Corsenonk Pater, Blond, Bruin oraz Chistmas Ale. Ten ostatni produkowany jest każdego roku w okresie świąt, dostępny jest od Listopada do końca Lutego. Do uwarzenia tego trunku, Browar używa specjalnych, ciemnych słodów, chmielu , wyselekcjonowanych szczepów drożdży oraz dodatku kolendry. Piwo w smaku jest okrągłe, ma zdecydowane słodowe posmaki, ze zbalansowaną wytrawną goryczą i zdecydowanymi nutami alkoholowymi.