Fot. Fotolia
Z kuchni babci
Nasze babcie i mamy przygotowują z wiśni pyszne soki, dżemy i marmolady. Jednak to nie jedyny sposób na to, aby cieszyć się smakiem i aromatem wiśni w jesienne i zimowe wieczory. Najlepszym pomysłem na przetworzenie tych owoców będzie przygotowanie z nich rozgrzewających nalewek wiśniowych, które pomogą nam zwalczać przeziębienie, a także będą przepysznym dodatkiem do deserów. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych przepisów na nalewki z wiśni.
Nalewka wiśniowa tradycyjna
Składniki:
- 1 kg wiśni
- 500 ml wody
- 1 l spirytusu
- cukier
Przygotowanie:
Wiśnie myjemy, połowę z nich drylujemy, wsypujemy do słoja lub gąsiorka , zasypujemy niewielką ilością cukru. Przygotowujemy roztwór z 500 ml spirytusu i 500 ml wody. Zalewamy nim wiśnie, zamykamy słój i odstawiamy na 2-3 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie odlewamy powstałą nalewkę, a owoce mieszamy z resztą cukru i spirytusu. Wiśnie ponownie odstawiamy na 3-4 tygodnie. Następnie filtrujemy, mieszamy obie części nalewki wiśniowej, rozlewamy do butelek i odstawiamy w zaciemnione miejsce na 2 miesiące.
Pozostałe owoce można ponownie zalać wódką i wykorzystać jako dodatek do deserów.
Zobacz także: Nalewka z czereśni na dwa sposoby
Nalewka wiśniowa z aromatem cytrynowym
Składniki:
- 1 kg wiśni
- 0,5 kg cukru
- 1 l spirytusu
- 500 ml wody
- sok z jednej cytryny
- skórka otarta z 1 cytryny
Przygotowanie:
Umyte wiśnie drylujemy i rozdrabniamy. Wkładamy do słoja lub gąsiora, zasypujemy odrobiną cukru i dodajemy otartą skórkę cytryny. Połowę spirytusu rozcieńczamy przegotowaną i ostudzoną wodą, zalewamy owoce i zamykamy na 2-3 tygodnie. Odstawiamy w ciemne miejsce, pamiętając, żeby potrząsać słojem co kilka dni. Po tym czasie zlewamy powstałą nalewkę, dodajemy do niej sok z cytryny. Do owoców dosypujemy resztę cukru, dolewamy spirytus, ponownie odstawiamy na 2-3 tygodnie. Po przefiltrowaniu części z wiśniami, obie nalewki mieszamy ze sobą, przelewamy do butelek i odstawiamy w chłodne i zaciemnione miejsce na 2-3 miesiące.
Zobacz także: Jak zrobić malinówkę?
Nalewka wiśniowa korzenna
Składniki:
- 1 kg wiśni
- 0,5 kg cukru
- 1 l spirytusu
- 500 ml wody
- 0,5 l miodu
- 1 laska wanilii
- parę goździków
- 2 laski cynamonu
Przygotowanie:
Przyprawy (wanilię, cynamon i goździki) rozdrabniamy, wkładamy do słoika lub garnuszka, zalewamy spirytusem i wodą (100 ml + 100 ml), odstawiamy na 2 tygodnie, po tym czasie filtrujemy. Wiśnie dokładnie myjemy, drylujemy połowę, wkładamy do słoja lub gąsiorka. Zasypujemy cukrem i pozostawiamy na parę dni, tak aby cukier się rozpuścił.
Powstały sok przelewamy do garnka i zagotowujemy z miodem. Do pozostałych w gąsiorku owoców wlewamy spirytus wymieszany z wodą, a także resztę cukru, odstawiamy na kolejne 3 tygodnie. Od czasu do czasu potrząsamy słojem. Po 3 tygodniach filtrujemy nalewkę i łączymy z nalewką korzenną i miodową. Przelewamy do butelek, odstawiamy w zaciemnione miejsce na 2-3 miesiące.
Wiśnie mają zbawienny wpływ na zdrowie: pektyny w nich zawarte powodują uczucie sytości i przyśpieszają przemianę materii, witaminy A i C poprawiają naszą odporność i wygląd cery, potas wzmacnia serce, a wapń - kości. Warto więc wykorzystać sezon na wiśnie i przygotować z nich przetwory, którymi będziemy mogli cieszyć się także zimą.
Zobacz także: Jak wykorzystać wiśnie?