Italia. Piękna i uwodzicielska. Nie pozostawi nikogo obojętnym...
Kuchnia włoska jest bardzo różnorodna. Widać znaczną różnicę między północą a południem. Mieszkańcy północy jedzą makaron w kształcie wstążek, południa natomiast w kształcie rurek. Na północy Włosi częściej używają niesolonego masła, na południu zaś króluje oliwa. Ryż i ziemniaki są częściej jedzone na północy Italii, skąd właśnie pochodzi słynne risotto. Bardzo popularne są tu również potrawy z wieprzowiny oraz wołowiny. Południowa kuchnia Włoch charakteryzuje się natomiast mniej kalorycznymi daniami. Na południu dominują warzywa, potrawy z ryb i owoców morza. Często można spotkać dania mięsne z gęsi.
Najważniejszym składnikiem wielu włoskich potraw są pomidory. Nierzadko stanowią również samodzielne danie, podawane z nadzieniem, przekładane mozzarellą, albo zwyczajnie skropione oliwą i udekorowane listkami pachnącej bazylii. Włoskie potrawy mocno doprawiane są takimi przyprawami jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn. Powszechnie stosuje się oliwę z oliwek oraz cebulę i czosnek. Włoskie smaki to również parmezan, szynka parmeńska, trufle. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych. Nie wyobrażamy sobie włoskiej kuchni bez pasty czyli makaronów oraz pizzy.
Włosi posiłki celebrują. Nawet najmniejszy posiłek zjadany jest razem z rodziną przy wspólnym stole. W wielu regionach nadal przerywana jest praca w ciągu dnia, na dwie godziny, by mogli udać się do domów i zjeść wspólnie obiad. Każde danie serwowane jest z dużą ilością wina.
Każdy z was zna z pewnością słynne spaghetti alla bolognese, czy carbonara. Pizzę margheritę, chrupiąca bruschettę, orzeźwiającą granitę i słodkie tiramisu.
Zobaczcie przepisy na inne włoskie przysmaki:
Spaghetti a'la bolognese
To tradycyjna włoska potrawa, która składa się z porcji świeżo ugotowanego makaronu wymieszanego z sosem i posypanego serem. Sos bolognese pochodzi z włoskiego miasta Bolonia. Sporządza się go z wielu rodzajów mięs (wieprzowiny i wołowiny), mortadela, boczku, marchewki, selera i pietruszki, oliwy, pomidorów i czerwonego wina. Sekretem udanego sosu jest długie gotowanie - od dwóch do czterech godzin.
Składniki:
- 400 g makaronu spaghetti
- 1/2 kg mielonego mięsa wieprzowo-wołowego
- 500 g pomidorów z puszki
- 2 średnie marchewka, pokrojona w kostkę
- pietruszka, pokrojona w kostkę
- 1/2 łodygi selera naciowego, pokrojoną w kostkę
- szklanka wina czerwonego półwytrawnego
- 1 duża szalotka, drobno posiekana
- 4 ząbki czosnku,
- oregano, bazylia
- sól, pieprz, cukier,
- oliwa z oliwek
- starty parmezan
Sposób przygotowania:
Na patelni rozgrzać odrobinę oliwy. Podsmażyć cebulę pokrojoną w drobną kosteczkę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Dodać mielone mięso. Dokładnie obsmażyć je razem z cebulą, aż zupełnie odparuje. Doprawić solą, pieprzem. Całość zlać winem, gotować na małym ogniu, aż odparuje. Następnie dodać pomidory i warzywa. Doprawić do smaku cukrem, solą i pieprzem. Dodać suszone oregano i bazylię. Gotować aż warzywa zmiękną.
W osolonej wodzie ugotować makaron. Ugotowany makaron dokładnie wymieszać z sosem, posypać parmezanem.
Calzone
Calzone, czyli wielki pieróg. Jest to rodzaj pizzy, zawijanej na kształt pieroga.
Składniki:
Ciasto:
-
- 30g drożdży
- 1 łyżka oleju
- pół łyżeczki cukru (nawet mniej)
- 1 żółtko (do posmarowania ciasta-dla koloru)
- oregano
- pół szklanki ciepłej wody
Farsz:
- 20 dkg pieczarek
- pomidory krojone z puszki
- kilka plastrów salami
- 1 cebula
- 30 dkg mozarelli
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 ząbek czosnku
- sól, pieprz
- papryka ostra, bazylia
- olej
Sposób przygotowania:
Mąkę, cukier, sól i drożdże mieszamy z ciepłą wodą. Rozrabiamy ciasto tak aby składniki dobrze się połączyły. Odstawiamy na ok. 20 minut.
Na patelni rozgrzać oliwę, dodać pokrojoną w kostkę cebulę, pieczarki pokrojone w plasterki. oprószyć solą i pieprzem i razem podsmażać wszystko. Gdy pieczarki z cebulą się podsmażą, dodać pokrojone salami, pomidory z puszki, koncentrat. Doprawić do smaku solą, pieprzem, papryką i bazylią. Gdy farsz przestygnie doda pokrojoną mozzarellę, razem wszystko wymieszać.
Z ciasta wykroić trzy części. Rozwałkować każdą na kształt koła. Nałożyć farsz, złożyć na pół, formując duży pieróg. Dokładnie zlepić brzegi, posmarować oliwą i piec ok. 25 min. w 200 stopniach.
Pesto sycylijskie
Pesto alla siciliana, w przeciwieństwie do standardowego Pesto alla genovese z bazylią, zawiera suszone na słońcu pomidory. Pesto jest idealnie pasuje do kanapek, sera i pomidorów oraz jako sos do makaronu.
Składniki:
- pęczek umytej i osuszonej bazylii z łodyżkami
- mały słoiczek suszonych pomidorów
- 50 g migdałów uprażonych na suchej patelni
- 3 ząbki czosnku
- 100 g startego parmezanu
- 1/3 szklanki oliwy z oliwek
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Bazylię drobno posiekać, pomidory odsączyć z zalewy. Wszystkie składniki razem utrzeć w moździerzu, lub zblendować. Przyprawić do smaku.
Ravioli ze szpinakiem i serkiem ricotta
Ravioli są to nieduże pierożki. Nadziewa się je zazwyczaj serem ricotta, mięsem lub warzywami.
Składniki:
Ciasto:
- 1 jajko i 1 żółtko
- 300 g mąki pszennej
- szczypta soli
Farsz:
- 30 dag ricotty
- 20 dag szpinaku mrożonego
- 10 dag parmezanu
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Jajko i żółtko rozbełtać, dodać szczyptę soli, wymieszać. Masę jajeczną wlać do przesianej mąki, wymieszać i zagnieć elastyczne ciasto. Odstawić je pod przykryciem na kilkanaście minut.
Szpinak rozmrażamy na patelni, gdy woda wyparuje dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Ostudzony łączymy z serem i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Ciasto rozwałkować na cienkie długie prostokąty. W odstępach co 5 cm ułożyć kulki farszu. Przykryć je wolną połową ciasta i tak dociskać palcami linie między kulkami nadzienia, by warstwy ciasta w tym miejscu się skleiły. Nożem odkrawać po liniach kwadratowe pierożki.
Ravioli wrzucać do posolonego wrzątku, gotować 2 min od wypłynięcia. Gotowe posypać parmezanem.
Involtini z bakłażana
Involtini to włoskie roladki. Można je przyrządzić z warzyw (papryka, bakłażan), bądź z mięsa.
Składniki:
- 2 bakłażany
- ser mozzarella
- szynka parmeńska
- sól, pieprz
- oliwa
Sposób przygotowania:
Bakłażana myjemy, obieramy, kroimy w paski, grillujemy za patelni grillowej. Ser kroimy w grube plastry. Każdy plaster oprószamy pieprzem i solą, układamy po plasterku szynki i sera, zawijamy w rulon. Wkładamy do naczynia żaroodpornego, skrapiamy oliwą i zapiekamy kilka minut.
Maritozzi
Maritozzi to rzymskie bułeczki śniadaniowe. Przekąska idealna nie tylko na śniadanie, ale także deser, czy kolację. Zarówno z masłem, mlekiem czy konfiturą smakują wyśmienicie.
Składniki:
- 20 g świeżych drożdży
- 1/2 szklanki ciepłego mleka
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3 jajka
- 1/2 szklanki cukru
- 100 g masła
- szczypta soli
- 100 g rodzynek
Sposób przygotowania:
Drożdże rozmieszać w miseczce z ciepłym mlekiem, łyżeczką mąki i cukru i odstawić w cieple miejsce do wyrośnięcia. W dużej misce wymieszać zaczyn z przesianą mąką, jajkami, roztopionym masłem, solą, cukrem, wanilią. Wyrobić ciasto. Przykryć miskę ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na godzinę. Po tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość. Dodać rodzynki i lekko wymieszać ciasto dłonią lub łyżką. Dłońmi lekko posmarowanymi olejem formować okrągłe bułeczki. Przełożyć je na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia zachowując odstępy. Piec w temperaturze 200 stopni przez ok. 15 minut.
Cannoli
Kruche rurki, wypełnione delikatnym serkiem ricotta to sycylijski przysmak. Początkowo cannoli były deserem spożywanym w czasie karnawału, obecnie jednak można objadać się nimi przez cały rok.
Składniki:
Ciasto:
- 3 łyżki soku z cytryny
- 3 łyżki wody
- 1 jajko
- 250 g mąki pszennej
- łyżka cukru pudru
- szczypta soli
- 25 g miękkiego masła
- olej
- ubite jajko
- cukier puder
Nadzienie:
- 750 g odsączonego sera ricotta
- 4 łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka aromatu waniliowego
Sposób przygotowania:
Jajko rozbełtać z wodą i sokiem z cytryny. Masło, mąkę, cukier, mieszaninę z jajkiem i przyprawy razem zmiksować. Ciasto wyłożyć na stolnicę. Zagnieść szybko, owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na około godzinę.
Przygotować nadzienie. Utrzeć ser na gładką masę. Dodać wszystkie składniki, dokładnie wymieszać, odstawić w chłodne miejsce.
Ciasto rozwałkować na placek grubości 1,5-2 mm. Pokroić na prostokąty o wymiarach 9x7,5 cm. Na głęboką patelnię wlać olej. Formę do cannoli owinąć ciastem tak, aby jeden nie zachodził na drugi. Brzegi skleić białkiem i przycisnąć. Smażyć na złoty kolor. Rurki napełniać nadzieniem bezpośrednio przed podaniem, bo ciasto rozmięknie. Oprószyć cukrem pudrem i podawać.
Rada: Z podanych składników wychodzi około 20 rurek. Suche rurki można przechowywać w zamkniętym pojemniku przez dwa dni.
Zdjęcia: Depositphotos