Ryż – podstawa dobrego sushi
Podstawą sushi nie jest wcale ryba. To właśnie ryż wymaga większego zainteresowania. Liczy się czas gotowania, odpowiednie dodatki, w końcu sprawne ręce, które uformują odpowiedniej wielkości rolki. Ryż gotujemy ok. 10 minut, pod przykryciem, a następnie odstawiamy aby doszedł, czyli wchłonął całą wodę (proporcje ryżu do wody – 1:1,5).
Aby jednak nadać mu charakterystyczny smak, musimy dodać do niego sos oparty na occie ryżowym. Dopiero to połączenie zagwarantuje nam ten niepowtarzalny aromat ryżu.
Polecamy także: Sushi po raz pierwszy
Dodatki do sushi
Gdy ryż ostygnie możemy zabrać się do tworzenia rolek japońskiego przysmaku. Oczywiście, aby sushi powstało, musimy wcześniej przygotować sobie pozostałe składniki – świeże ryby, frutti di mare, warzywa i owoce, a także dodatki, m.in. wasabi czy sos sojowy.
Nie zapomnijcie o miseczce z wodą do płukania rąk. Ułatwi to Wam czyszczenie dłoni, ponieważ ryż jest bardzo kleisty i często przykleja się do rąk.
Zwijanie sushi
Podstawowe sushi, hosomaki, to grube na ok. 2 cm kawałki sushi z jednym składnikiem. Aby stworzyć takie sushi musimy wyłożyć ryż na kawałku nori (papier z wodorostów), na nim wybrany składnik, a następnie całość zwinąć w rulon przy pomocy bambusowej matki, tzw. makisu.
Ważne, aby cały czas mocno przyciskać rolkę, tak aby składniki idealnie się połączyły.
Tak przygotowaną rolkę musimy pokroić w poprzek na odpowiednią liczbę kawałków. Zazwyczaj rolka dzieli się na 6 do 8 kawałków. Musimy jednak pamiętać, aby wybrać ostry nóż. Warto go również zamoczyć w wodzie, aby ryż nie przyklejał się do powierzchni noża.
Sushi układamy pionowo, tak, aby każdy mógł podziwiać jego składniki. Na drewnianej deseczce stawiamy kawałki sushi, odrobinę wasabi, marynowany imbir dla oczyszczenia kubków smakowych po różnych rodzajach sushi. W osobnych miseczkach rozlewamy sos sojowy, który podkreśla smak sushi. Teraz pozostaje już tylko rozsmakować się w sushi. Smacznego!
Zobacz także: Sushi – jeść palcami czy pałeczkami?