Sushi

Sztuka zwijania sushi – jak zrobić dobre sushi?

Nie ma nic łatwiejszego niż połączenie ryżu i surowej ryby – tak większość z nas postrzega sushi. Okazuje się jednak, że przygotowanie japońskiego przysmaku wcale nie należy do najłatwiejszych. Postanowiliśmy przybliżyć Wam proces powstawania sushi.
/ 02.08.2012 13:39
Sushi

Ryż – podstawa dobrego sushi

Podstawą sushi nie jest wcale ryba. To właśnie ryż wymaga większego zainteresowania. Liczy się czas gotowania, odpowiednie dodatki, w końcu sprawne ręce, które uformują odpowiedniej wielkości rolki. Ryż gotujemy ok. 10 minut, pod przykryciem, a następnie odstawiamy aby doszedł, czyli wchłonął całą wodę (proporcje ryżu do wody – 1:1,5).

Aby jednak nadać mu charakterystyczny smak, musimy dodać do niego sos oparty na occie ryżowym. Dopiero to połączenie zagwarantuje nam ten niepowtarzalny aromat ryżu.

Polecamy także: Sushi po raz pierwszy

Dodatki do sushi

Gdy ryż ostygnie możemy zabrać się do tworzenia rolek japońskiego przysmaku. Oczywiście, aby sushi powstało, musimy wcześniej przygotować sobie pozostałe składniki – świeże ryby, frutti di mare, warzywa i owoce, a także dodatki, m.in. wasabi czy sos sojowy.

Nie zapomnijcie o miseczce z wodą do płukania rąk. Ułatwi to Wam czyszczenie dłoni, ponieważ ryż jest bardzo kleisty i często przykleja się do rąk.

Zwijanie sushi

Podstawowe sushi, hosomaki,  to grube na ok. 2 cm kawałki sushi z jednym składnikiem. Aby stworzyć takie sushi musimy wyłożyć ryż na kawałku nori (papier z wodorostów), na nim wybrany składnik, a następnie całość zwinąć w rulon przy pomocy bambusowej matki, tzw. makisu.

Ważne, aby cały czas mocno przyciskać rolkę, tak aby składniki idealnie się połączyły.

Tak przygotowaną rolkę musimy pokroić w poprzek na odpowiednią liczbę kawałków. Zazwyczaj rolka dzieli się na 6 do 8 kawałków. Musimy jednak pamiętać, aby wybrać ostry nóż. Warto go również zamoczyć w wodzie, aby ryż nie przyklejał się do powierzchni noża.

Sushi układamy pionowo, tak, aby każdy mógł podziwiać jego składniki. Na drewnianej deseczce stawiamy kawałki sushi, odrobinę wasabi, marynowany imbir dla oczyszczenia kubków smakowych po różnych rodzajach sushi. W osobnych miseczkach rozlewamy sos sojowy, który podkreśla smak sushi. Teraz pozostaje już tylko rozsmakować się w sushi. Smacznego!

Zobacz także: Sushi – jeść palcami czy pałeczkami?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/09.05.2013 11:22
a ja ostatnio zamówiłam sushi przez foodpandę i powiem Wam cena wyszła porównywalna do zrób-to-sam w domu, a zaoszczędziłam czas ;)
/22.08.2012 15:44
Może zrobienie sushi samemu w domu na początku będzie trudne. Warto chyba się jednak nauczyć.Wiemy, że ceny dobrego sushi nie są niskie (zwłaszcza dla studentów:P) . Gdy nauczymy się je przyrządzać, nie będziemy musieli rezygnować z tego przysmaku.