Buraki znane już były w czasach starożytnych. Grecy składali je Apollinowi w ofierze, a Rzymianie znali całe mnóstwo sposobów na ich przyrządzenie. U nas buraki do dziś cieszą się ogromną popularnością.
Fot. Fotolia
Cenimy je nie tyko za smak, ale za duże walory odżywcze. Buraki bowiem są źródłem witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy P, zawierają też kwas foliowy i karoten, a co najważniejsze, bogactwo soli mineralnych i pierwiastków, w szczególności magnez, wapń, sód i kobalt. Buraki korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, ułatwiają odnowę składników krwi, pomagają w leczeniu anemii, grypy, anginy.
Buraki należą do najsłodszych warzyw, dlatego też są tak przez nas lubiane. Można je jeść na surowo, w wersji gotowanej, smażonej, pieczonej, z chrzanem w formie ćwikły, marynowane.
A my uwielbiamy barszcz ukraiński, czysty wyborny barszczyk z pasztecikami, czy tradycyjny wigilijny z uszkami. A jakie inne specjały można przyrządzić z buraka?
Zobaczcie na nasze propozycje na dania z buraków:
Barszcze i buraczane zupy
Fot. Depositphotos
Barszcz ukraiński
Składniki:
- 4 średnie buraki,
- 4 średnie ziemniaki,
-
2 średnie marchewki,
- 1 spora cebula,
- ok. 15 - 20 dkg białej fasoli,
- półtora litra wywaru warzywnego,
- listek laurowy,
- sól, pieprz,
- kilka kropel sosu sojowego,
- 1 - 2 łyżki soku z cytryny,
- 4 - 5 łyżek śmietany 12%,
- płaska łyżka świeżego pokrojonego koperku albo płaska łyżeczka suszonego,
- 2 łyżki oleju.
Sposób przygotowania:
Fasolę namoczyć na noc. Ugotować ją w osolonej wodzie do miękkości. Buraczki upiec w skórkach, obrać i zetrzeć na grubej tarce. Do wywaru rosołowego wrzucić pokrojoną w kostkę marchew, liść laurowy, zeszkloną na patelni cebulę pokrojoną w kostkę, pieprz i gotować aż marchew będzie miękka.
15 - 20 min. przed końcem gotowania dorzucić pokrojone w kostkę ziemniaki. Oczywiście wszystko posolić. Kiedy warzywa będą gotowe dodać starte buraczki, ugotowaną oddzielnie fasolkę, koperek, wcisnąć sok z cytryny, wlać sos sojowy i śmietanę oraz 2 łyżki oleju. Ewentualnie posolić. Zamieszać i podawać na gorąco.
Zupa z pieczonych buraków
Składniki:
- 1/2 kg buraków
- 3 marhewki
- pietruszka
- kawaęłek selera
- sól, pieprz
- ocet winny
Sposób przygotowania:
Na włoszczyźnie ugotowac buion. BurakiBuraki pokroić w ćwiartki, ułożyć na blaszce i i piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 1-1,5 godziny. Gdy będą miękkie przełożyć do rosołu i zmiksować razem z marchewkami i odrobiną octu. Przyprawić do smaku i ponownie zagotować. Podawać z kleksem śmietany.
Barszcz wiejski
Składniki:
- 25 dag włoszczyzny,
-
50 dag kości,
- 50 dag buraków,
- sól,
- 1 szklanka kwasu z ogórków,
- 2 l wody,
- 12 dag śmietany,
- ząbek czosnku,
- liść laurowy
Sposób przygotowania:
Buraki dokładnie umyć, ugotować w łupinach. Następnie obrać, pokroić w cienkie paski, zalać przygotowanym wywarem z włoszczyzny i kości i wolno gotować około 30 min, dodając część kwasu z ogórków. Na końcu dodać pozostałą ilość kwasu, śmietanę, roztarty z solą czosnek i liść laurowy. Doprawić do smaku, zagotować. Podawać z fasolą ugotowaną na sypko lub z ziemniakami.
Barszczyk z pasztecikami
Składniki:
Barszcz:
- 1 kg buraków,
- włoszczyzna,
- kilka suszonych grzybów,
- sok z cytryny,
- sól, pieprz
Paszteciki:
- 3 szkl maki pszennej
- 1 margaryna
- szkl. śmietany 18%
- 30 g drożdży
- łyżeczka soli
- łyżeczka cukru
- jajko do posmarowania pasztecików
Farsz:
- 1 kg pieczarek
- 2 duże cebule
- margaryna
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Grzyby ugotować, wyjąć. W tym samym wywarze ugotować włoszczyznę. Następnie wszystko ostudzić. Grzyby i włoszczyznę umyć. Oddzielnie ugotować pokrojone buraki. Dodać sól i sok z cytryny, odcedzić. Później połączyć wywary i przyprawić.
Drożdże rozpuścić w śmietanie z dodatkiem cukru. Mąkę przesiać, połączyć z łyżeczką soli, drożdżami, wyrobić ciasto, przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce na około 40 minut.
Pieczarki obrać, pokroić w drobną kosteczkę. Na margarynie zeszklić cebulę, dodać pieczarki i razem wszystko podsmażać, przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Ciasto, podzielić na kilka części. Rozwałkowywać prostokąty na ok. 0,5cm grubości, nakładać farsz wzdłuż dłuższego boku, zwijać w rulon i sklejać brzegi. Kroić na 3cm paszteciki. Wierzch posmarować rozbełtanym jajkiem i piec na blaszce wyłożonej pergaminem w temp. 180ºC na złoty kolor przez ok. 12-15min.
Krem z buraków
Składniki:
- 1/2 kg buraków
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 3 ziemniaki
- jabłko
- oliwa z oliwek
- śmietana 18 %
- sól, pieprz
- kostka rosołowa
Sposób przygotowania:
Buraki obrać, gotować z kostka rosołową. W połowie gotowania dodać marchewkę, pietruszkę, seler oraz przekrojone na ćwiartki jabłka pozbawione gniazd nasiennych,. Ziemniaki obrać pokroić w kostkę, gotować w osobnym garnuszku. Gdy warzywa zmiękną wyjąć z wywaru, pokroić w kostkę. Warzywa z jabłkiem, ziemniakami i wywarem zmiksować na jednolitą masę. Dodać łyżkę oliw, przyprawy i śmietaną, wszystko zblendować.
Sałatki i surówki z buraków
Fot. Depositphotos
Sałatka z buraczków i orzechów
Składniki:
-
500 g buraków,
- 1/4 szklanki wyłuskanych orzechów włoskich,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki octu winnego lub soku z cytryny,
- 3-4 gałązki kolendry,
- kilka gałązek zielonej pietruszki,
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Buraki ugotować, obrać ze skórki i drobniutko posiekać lub zetrzeć na tarce o dużych otworach. Orzechy włoskie i drobno posiekać albo przepuścić przez maszynkę, rozetrzeć z poszatkowanym czosnkiem, solą i kolendrą. Dodać ocet winny. Wymieszać z buraczkami, doprawić pieprzem. Sałatkę wyłożyć na półmisek, posypać drobno pokrojoną zieloną pietruszką.
Buraczana sałatka z fetą
Składniki:
- 4 średnie buraki,
- 3 dojrzałe gruszki,
- 200 g fety,
- garść świeżych liści mięty,
- garść ziaren słonecznika,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Buraczki zetrzeć na tarce o grubych oczkach, gruszkę pokrajać w cienkie plasterki, fetę w kostkę. Zmieszać oliwę z sokiem i odrobiną zimnej wody – rozbełtać i podprawić. Wymieszać wszystkie składniki i pozostawić do przegryzienia się na ok. 1 godzinę.
Buraki ze śmietaną
Składniki:
- 70 dkg buraków
- 1/8 l śmietany
- sol, cukier, kwasek cytrynowy
Sposób przygotowania:
Buraki obrać, ugotować, zetrzeć na tarce o duz ych oczkach. Doać sol, cukier, śmietaną. Przyprawić do smaku kwaskiem cytrynowym.
Sałatka z buraczków i korniszonów
Składniki:
- 350 g młodych buraków,
- 2 korniszony,
- 1 łyżeczka koperku,
- 1 łyżeczka szczypiorku.
- 2 łyżki octu winnego,
- 4 łyżki jogurtu naturalnego,
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Buraki ugotować. Gdy będą miękkie odcedzić i jeszcze cieple obrać. Ostudzić. Buraki i korniszony pokroić ostrym nożem w kostkę o wielkości 1 cm. Umyty szczypiorek i koperek pokroić na drobne kawałki. Przygotować sos. Rozetrzeć sól i pieprz z octem. Dodać jogurt, wymieszać. Do buraków dodać korniszony i szczypiorek. Zalać sosem. Przełożyć do salaterki i posypać koperkiem.