Pascha wielkanocna - ymboliczne znaczenie
Ta specyficzna potrawa niosła i nadal niesie ze sobą symboliczne znaczenie. Podstawowymi składnikami, z których przyrządza się paschę, są jajka oraz mleko. Symbolizują one wieczne odrodzenie natury, ale obecnie również kojarzy się je ze zmartwychwstaniem Chrystusa w poranek wielkanocny. Inne produkty, jak bakalie, wanilia czy cukier, są zaledwie dodatkami, którymi coraz częściej urozmaica się smak tej tradycyjnej potrawy. Ma ona kształt ściętej piramidy, co z kolei ma symbolizować Grób Chrystusowy.
Zobacz także: Czym udekorować wielkanocne ciasto?
W Polsce pascha jest obecnie bardzo znana. Najprawdopodobniej tradycja przyrządzania tej potrawy przybyła do naszego kraju wraz z rodzinami z Kresów Wschodnich.
Kilka ważnych zasad dotyczących przyrządzania paschy:
- Paschę na zimno przygotowuje się z twarogu zmieszanego ze śmietaną, masłem, żółtkiem oraz cukrem.
- Paschę na gorąco można przygotować z twarogu, ale nie jest to konieczne; zamiast tego można wykorzystać kwaśne lub słodkie mleko (do którego dodajemy śmietany), które podczas gotowania zetnie się, dzięki czemu otrzymamy bardziej zwartą masę.
- Twaróg użyty do przyrządzenia paschy musi być bezwarunkowo świeży, w przeciwnym razie potrawa nie wyjdzie tak jak powinna.
- Podczas formowania paschy używa się specjalnych deseczek (zwanych tradycyjnie pasocznicami), to dzięki nim właśnie nasza pascha otrzyma specyficzny kształt, przypominający ściętą piramidę (ewentualnie w tym celu można wykorzystać sito).
- Paschę dekoruje się dopiero po jej odsączeniu (które powinno trwać około kilkunastu godzin, czyli najlepiej całą noc).
- Potrawę należy przechowywać w chłodnym miejscu.
Przepis na dobrą paschę wielkanocną
Pascha kremowa - przepis
Składniki:
- 50 dag tłustego twarogu
- 0,5 kostki masła lub margaryny
- 3 jaja
- 15 dag cukru
- 13 dag śmietany 18 lub 22%
- 5 dag migdałów
- 5 dag rodzynek
- 2 łyżeczki cukru wanilinowego
Twaróg należy utrzeć wraz z masłem lub margaryną. Żółtka, cukier i śmietanę wymieszać, a następnie ucierać, przez około 10 min, na parze. Do tego wszystkiego należy dodać następnie ser oraz obrane i posiekane migdały oraz rodzynki. Wszystko wymieszać na gładką masę. Paschę przełożyć do przygotowanego naczynia (ewentualnie udekorować migdałami lub rodzynkami) i schłodzić.
Polecamy: Kulicz - rosyjska baba paschalna