Tamago to japoński omlet, który, wbrew powszechnej opinii, nie jest składnikiem sushi, ale bardzo ważną, integralną częścią japońskiej kuchni. Sama nazwa tamago oznacza „jajko”, co tak naprawdę opisuje najważniejszy składnik tego przysmaku. Alternatywna nazwa – atsuyaki tamago, doprecyzowuje omlet jako „grube smażone jajko”. Co ciekawe, japoński rodzaj przysmaku różni się jednak od typowego omleta. Tamago składa się bowiem nie tylko z jaj, ale również ze słodkich dodatków.
Polecamy: Wszystko na temat sushi
Tamago jest nie tylko idealnym dodatkiem do sushi, ale przede wszystkim osobnym daniem, które, podawane z różnorodnymi dodatkami, jest coraz popularniejsze w europejskich
i amerykańskich restauracjach serwujących sushi. Znany jest ze swojej delikatnej, lekko wilgotnej konsystencji i oryginalnego kształtu. Jest smaczny, i do tego stosunkowo prosty do wykonania. Jedynym problemem jedynie to, że gdy raz spróbujemy tamago, nie będziemy chcieli próbować innego rodzaju sushi. Tamago bowiem należy do ulubionych rodzajów dodatków sushi wielu fanów tego dania.
Ciekawostką jest fakt, że tamago powstaje na kwadratowej patelni. Jest to bardzo ważne, ponieważ omlet musi przybrać kwadratowy kształt i idealnie zwijać się w rulon. Aby przygotować tamago wystarczy wymieszać 4-5 sztuk jajek, 2 łyżeczki sosu sojowego, a całość przyprawić odrobiną cukru i soli. Należy również dodać pół szklanki japońskiego bulionu dashi, który możemy kupić
w prawie każdym większym supermarkecie.
Tamago może wydawać się proste do zrobienia (w końcu, to tylko omlet), okazuje się jednak, że to, co z pozoru wydaje się łatwe i proste, wymaga precyzji, czasu i odrobiny cierpliwości. W miarę czasu zdobędziecie nie tylko dużo doświadczenia, ale również ogromną precyzję, która przy wykonywaniu tamago jest niezbędne. Warto zatem pamiętać – ćwiczenie czyni mistrza, zatem nie poddawajcie się, jeżeli przy pierwszym podejściu omlet nie będzie idealny.
Aby wykonać tamago smarujemy masłem rozgrzaną patelnię i wylewamy cienką warstwę jajecznej masy. Gdy omlet zacznie się ścinać, zwijamy go i pozostawiamy na jednym końcu patelni. Wylewamy kolejną porcję masy, tak, aby płyn znalazł się również pod gotowym już omletem. Gdy masa zmieni konsystencje z płynnej na zwartą, zwijamy gotowego omleta w drugą stronę. W ten sposób nasz tamago będzie miał odpowiednia liczbę warstw.
Zobacz także: KASZI - czyli sushi po polsku