Aperitif to tradycja, która ma swoje korzenie w XIX wieku, kiedy to Antonio Benedetto Carpano stworzył w Turynie pierwszy wermut. Od tego czasu, aperitif stał się integralną częścią włoskiej kultury, szczególnie popularną w dużych miastach, takich jak Mediolan, Rzym czy Wenecja.
Włoski aperitif to nie tylko drinki, ale także małe przekąski, które umilają czas spędzony w gronie przyjaciół oraz oczekiwanie na dania główne. Włosi naprawdę lubią się gościć i ich restauracyjne stoły zawsze są pełne.
Spis treści:
Włoski aperitif (aperitivo): na czym polega?
Jeśli chcesz poczuć prawdziwą atmosferę Włoch, zorganizowanie włoskiego aperitifu we własnym domu to doskonały pomysł. Nie jest to trudne, ale wymaga zrobienia odpowiednich zakupów. Idealne składniki znajdziesz w popularnych marketach, ale także w sklepach internetowych, które sprowadzają oryginalne produkty z Włoch.
Dosłownie aperitif to alkohol podawany przed kolacją (Włosi rzadko jadają obiady), ale na przestrzeni lat słowo to rozszerzyło swoje znaczenie o lekkie i szybkie przekąski albo deskę różności. Najczęściej w roli alkoholu występuje popularny w całej Italii Aperol Spritz, czyli połączenie Aperolu, Prosecco oraz wody gazowanej.
Jeśli chodzi o przekąski, są to zazwyczaj szybkie propozycje, które można chwycić na raz - bardzo drobno pokrojona focaccia, mini bruschetta, a także deska serów i wędlin.
Włoski aperitif: co podać?
Jeśli chcesz przygotować włoski aperitif w domu dla znajomych i rodziny, postaw przede wszystkim na orzeźwiające drinki (w wersji alkoholowej lub bez) i szybkie przekąski. Organizując taki wieczór w domu, wprowadzisz do swojego życia odrobinę włoskiego dolce vita, czyli sztuki cieszenia się życiem i prostymi rzeczami.
Wbrew pozorom Włosi preferują bardzo prostą kuchnię, w której główną rolę grają dodatki, w tym aromatyczne przyprawy. Najczęściej jedna potrawa składa się maksymalnie z 3-4 składników.
Włoski aperitif: drinki
W roli aperitivo Włosi preferują lekkie, słodkie drinki z lodem i świeżymi ziołami (w szczególności miętą i rozmarynem). Wytrawne wina zamawiają już w trakcie trwania kolacji, dopasowując ich rodzaj do potrawy.
Najpopularniejszy jest oczywiście Aperol Spritz. To najbardziej klasyczny włoski drink typu aperitivo, który przygotowuje się z Aperolu, prosecco i wody gazowanej. Jest lekki, orzeźwiający i idealnie komponuje się z przekąskami. Włosi piją go już od południa.
Drink ten ma wiele wariantów, np.:
- Limoncello Spritz (w niektórych regionach Limoncino Spritz, używa się tu mocnego likieru cytrynowego),
- Hugo Spritz (biały, mniej słodki od Aperolu czy Limoncino),
- Campari Spritz (gorzki, intensywny).
fot. Włoski aperitif: drinki/Adobe Stock, hitdelight
Włoski aperitif: przekąski
Jeśli chodzi o przekąski, sprawdzą się te niewielkie, których nie trzeba kroić ani trzymać na talerzyku. Możesz je podać na drewnianej desce lub rustykalnej podstawce. Wybierz sery, wędliny, warzywa oraz pieczywo - świetnie sprawdzi się np. drobno pokrojona focaccia.
Co podać jako włoski aperitif:
- Bruschetta: chrupiące grzanki z pomidorami, bazylią i oliwą z oliwek to klasyk włoskiej kuchni, który zawsze cieszy się popularnością.
- Oliwki i pomidorki koktajlowe: włoskie oliwki oraz słodkie pomidorki to doskonały dodatek do każdego aperitifu - dodają autentycznego, śródziemnomorskiego smaku. Idealnie smakują w połączeniu z sosem balsamico.
- Ser i wędliny: wybór włoskich serów, takich jak pecorino, parmezan czy mozzarella, w połączeniu z prosciutto, salami czy włoską mortadelą.
- Arancini: małe, smażone kuleczki ryżowe, wypełnione serem lub mięsem, które są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku.
- Caprese: prosta sałatka z pomidorów, mozzarelli i świeżej bazylii, skropiona oliwą z oliwek i balsamicznym octem.
fot. Włoski aperitif: przekąski/Adobe Stock, monus_jr8
Czytaj także:
Jaką kawę piją Włosi?
Trik południowców na upały
We Włoszech kupisz dom za 1 euro