W wyniku emigracji w latach 1870-1950 wielu Włochów wyjechało do krajów Ameryki Południowej, w tym do Argentyny. Włosi urozmaicili kuchnię argentyńską w gnocchi , spaghetti, lasagne i ravioli, które obecnie są bardzo popularnymi daniami. Dzięki Włochom w kuchni argentyńskiej pojawiły się liczne przyprawy, zaczęto wykorzystywać sery, oliwę z oliwek, cebulę i czosnek. Kuchnia argentyńska bazuje na włoskich daniach, ale też je urozmaica korzystając ze składników charakterystycznych dla Argentyny. Dzięki temu powstaje mieszanka włosko-argentyńska.
Pizza fugazzetta
Pizza niewątpliwie kojarzy się z kuchnią włoską, a przed oczami mamy obraz włoskiej Margherity z pomidorami, mozzarellą i bazylią. Fugazzetta wykorzystuje cienkie ciasto i mozzarellę, ale na tym podobieństwa się kończą, gdyż argentyńskim dodatkiem do pizzy jest słodka cebula.
Argentyńską odmianą pizzy jest tzw. rybna pizza. Zamiast ciasta układamy w brytfance filety rybne posmarowane sosem pomidorowym z oregano. Całość pokryta jest serem mozzarella i pieczona w temperaturze 180°C.
Zobacz także: Pizza - tajniki sukcesu
Sorrentinos
Sorrentinos mają bardzo włoską nazwę i są to okrągłe pierożki nadziewane mozzarellą, szynką, ricottą i parmezanem. Takiego wyrobu we Włoszech nie spotkamy, zaś w Argentynie pierożki o włoskiej i nazwie, bazujące na składnikach rodem z Włoch są niezwykle popularne. Jednakże należy wspomnieć, że sorrentinos powstało w jednej z restauracji w Bueno Aires (restauracja nazywała się Sorrento) i jest to danie typowo argentyńskie.
Canelones i milanesa
Canelones to kolejne danie argentyńskie, które zostało zaczerpnięte z kuchni włoskiej. Jednak canelones w wersji argentyńskiej nie jest makaronem, ale naleśnikiem polanym sosem pomidorowym.
Milanesa to panierowany sznycel z cielęciny lub piersi z kurczaka, który swą nazwę zawdzięcza włoskiemu cotoletta alla milanese. Milanesa jest jednym z najpopularniejszych dań mięsnych w Argentynie.
Makarony w kuchni argentyńskiej
Makarony w Argentynie są równie popularne jak we Włoszech. W każdym mieście możemy znaleźć małe fabryki produkujące makarony o przeróżnych kształtach np. nitki i kokardki. Niezwykle popularne są też gnocchi, spaghetti, lasagne i ravioli. Makarony sprzedawane są na wagę, po naprawdę konkurencyjnych cenach, co tłumaczy długie kolejki, aby zakupić świeżo zrobiony makaron na kolację. Sklepy z produkcją makaronów należą głównie do Argentyńczyków o włoskich korzeniach, którym przodkowie przekazali tradycyjne przepisy.
Zobacz także: Makarony - doskonałe źródło węglowodanów