POLECAMY

Jedzenie pałeczkami

Sztuka jedzenia pałeczkami oprócz zręczności i wprawy, wymaga podobnie jak jedzenie sztućcami, opanowania kilku podstawowych zasad. Ważny jest nie tylko sposób trzymania pałeczek, ale również to, w jaki sposób odkładamy je po skończonym posiłku i w którym kierunku trzymamy ich końce. Niewłaściwy sposób posługiwania się pałeczkami może nawet obrazić naszych współbiesiadników.  
Jedzenie pałeczkami

Należy pamiętać, że oba końce pałeczek spełniają odrębne funkcje. Wąskimi końcówkami nabiera się jedzenie ze swojego talerza lub miski, natomiast szersze służą do wybierania pożywienia ze wspólnego półmiska.

Grunt to opanowanie zasad

Jak chwytać pałeczki? Dolną pałeczkę kładzie się na serdecznym palcu, opierając ją na przerwie między kciukiem i palcem wskazującym. Górną pałeczkę natomiast trzyma się jak długopis przy pisaniu – między środkowym i wskazującym palcem, przytrzymując kciukiem. Ważne, aby końce pałeczek leżały równo. Przy podnoszeniu jedzenia dolna pałeczka pozostaje bez ruchu, a górna porusza się wraz z kciukiem. Pałeczki chwytamy na wysokości 1/3, licząc od szerszego końca.

Kiedy przerywamy lub kończymy jedzenie, pałeczki powinniśmy odłożyć na specjalną podpórkę lub na brzeg talerza. W żadnym wypadku nie wolno nam pozostawiać ich w jedzeniu. Zabroniona jest także gestykulacja z pałeczkami w ręku. Wymachiwanie pałeczkami w kierunku współbiesiadników, a zwłaszcza wskazywanie w ich kierunku cienkimi końcami jest gestem obraźliwym. Powinno unikać się również stawiania pałeczek pionowo

Niedopuszczalne jest także popychanie lub dotykanie jedzenia pałeczkami na wspólnym półmisku. Jeśli Twoja pałeczka dotknie kawałka jedzenia, musisz go sobie nałożyć na talerz. Jedząc pałeczkami ryż nie śpiesz się i trzymaj miseczkę pod brodą. Nie polewaj potraw sosem – to utrudni Ci chwytanie jedzenia. Przy użyciu pałeczek maczaj w sosie poszczególne kęsy w specjalnej miseczce przeznaczonej tylko dla Ciebie. Kiedy masz do czynienia z dużymi kawałkami, trzymaj je pewnie pałeczkami i przegryź na połowę. Nie nabijaj jedzenia na pałeczkę.

Jak jeść sushi

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się sushi. Ta potrawa o charakterystycznym orientalnym smaku, składająca się z ryżu i surowej ryby pochodzi z Japonii. Sushi oryginalnie je się pałeczkami lub rękami. W obu tych przypadkach należy jednak pamiętać o prawidłowym sposobie maczania kawałków sushi w sosie sojowym, który podawany jest do tej potrawy. Porcję maczamy tylko od strony ryby, uchroni to sklejony ryż przed rozsypaniem się. Dla osób, którzy jedzą sushi rękami podawany jest zwinięty, wilgotny ręczniczek do wycierania dłoni. Powinno unikać się jedzenia sushi nożem i widelcem, a już na pewno krojenia kawałków sushi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)