Wielka Brytania, jaka jest jej kuchnia?

Jaka jest kuchnia angielska?

Niestety wciąż pokutuje myślenie o kuchni angielskiej w kategoriach wszech obecnej fasoli, jedzenia z puszek i dziwnych tłustych śniadań. Kuchnia brytyjska jest w rzeczywistości… bardzo ciężka do scharakteryzowania.
/ 07.09.2010 10:37
Wielka Brytania, jaka jest jej kuchnia?

Kilka słów o brytyjskiej kuchni

Niemożliwe wręcz jest opisanie w kilku słowach wyspiarskiej kuchni. Wielka Brytania z racji otoczenia przez morza, historii pełnej podróży, wypraw a wreszcie z powodu olbrzymiej ilości emigrantów jest tyglem wielu smaków. W zależności od regionu podstawowe dania zmieniają się jak kalejdoskopie, raz owoce morza wypierają jagnięcinę, innym to razem zamiast whisky Brytyjczycy delektują się piwem

Zobacz także: Brytyjskie menu

Szczypta historii

Każdy region jest inną kulinarną ojczyzną. Jeżeli pomyślimy o historii Wysp Brytyjskich zrozumiemy, dlaczego dla rodowitego anglika egzotyczna przyprawa Carry jest tak zwyczajna jak dla nas sól. Królestwo składa się z: Anglii, Wali, Szkocji i Irlandii Północnej – każdy z tych regionów pielęgnuje swoją odrębność kulturową, czyli również kulinarną!

Musztardy smak

Wielka Brytania słynie z specjalnej w smaku musztardy, jeżeli czytamy jakiś przepis i wspomina się w nim, że należy użyć musztardy angielskiej nie wymieniajmy jej na „zwykłą“ czy tą, którą akurat mamy w lodówce! Jeżeli już upewniliśmy się, że mamy angielską musztardę warto zrobić szybkie danie – kotlety z musztardą.

Zobacz także: Jak brzmi 7 zasad zdrowej diety?

Potrzebujemy: 2 łyżki angielskiej musztardy, 200g mielonej wołowiny (najlepiej kupić taką jak na tatara), 25g mąki, tartą bułkę, natkę pietruszki, masło lub olej do smażenia. By przygotować brytyjski przysmak, mięso mieszamy z tartą bułką i musztardą, robimy malutkie, płaskie kotleciki. Następnie obtaczamy je w mące, potem smażymy w gorącym tłuszczu, trwa to około trzech minut z każdej strony.

Warto pamiętać, że kotleciki będą smakowały lepiej, gdy najpierw smażyć je będziemy na dużym a potem na małym ogniu. Przed podaniem warto posypać pietruszką, odrobiną soli i pieprzu. Jeżeli chcemy by nasz przysmak miał bardziej brytyjski charakter podajmy do tego domowej roboty frytki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/28.04.2014 18:40
Niewiele osób wie, że w Wielkiej Brytanii są pyszne sery jest ich tam zarejestrowanych ponad siedemset gatunków, a cornish blue w 2010r zdobył nagrodę najlepszego sera świata.
/07.04.2014 11:07
W restauracjach można zjeść pyszne dania z regionalnych produktów, nie tylko fast foody. Pyszne są owoce morza w tym słynne małże. Sery, jagnięcina i wołowina.
/25.03.2014 10:59
Ja mam z kolei całkiem odmienne zdanie, kuchnia brytyjska jest zróżnicowana i wyróżnia się przeróżnymi daniami z mięsem wołowym, baraniną, z różnymi serami, rybami i owocami morza. Przyznam że mnie urzekła i przechowuję ulubione przepisy angielskie, z których dość często korzystam.
POKAŻ KOMENTARZE (3)