Jak zrobić XIV-wieczny drób faszerowany?

Każdy z nas zna faszerowany drób. Zobaczmy, jak przygotowywano go w XIV wieku. Informacje o tej potrawie pochodzą z prawdopodobnie XIV-wiecznej księgi kucharskiej Sent Sovi, zawierającej przepisy kuchni katalońskiej. Pamiętać jednak należy, że kuchnia średniowiecza była praktycznie taka sama w całej Europie.
/ 04.10.2010 16:39

Polska średniowiecza to jedno z najbardziej liczących się państw Europy. Jej kuchnia – jeśli chodzi o dwór królewski – była niezwykle wykwintna. Oczywiście jak na tamte czasy. Co ciekawe, kuchnia królewska nie różniła się bardzo od kuchni kmiecej. Była tylko bardziej obfita i zasobniejsza w mięso.

Polecamy: Pieczone mięso

Drób faszerowany robiono z dzikiego lub domowego ptactwa. Ten pierwszy wariant wymagał użycia większej ilości tłuszczu.
„Drób należy nafaszerować kostkami słoniny i cebuli, zmieszanymi z goździkami, cynamonem i cukrem. Całość zawijamy w tkaninę jutową i pieczemy w popiele. Gdy potrawa wyda się lżejsza to znak, że jest gotowa”.

Polecamy: Jak upiec ćwiartki kurczaka


Porady dotyczące realizacji przepisu:
a) wybierajmy jak najmniejsze sztuki drobiu – ostatnio można kupić np. maleńkie kurczaki (wielkości przepiórek). Będą idealne do tego przepisu
b) potrzebne nam będzie ok. 30 dkg słoniny, 7 goździków, dwie płaskie łyżeczki cynamonu i dwie łyżki cukru – to proponowane proporcja na ok. kilogramowego kurczaka.
c) nafaszerowanego kurczaka zamknijmy wykałaczką
d) tkaninę jutową można zastąpić folią aluminiową
e) jeśli nie mamy czasu na ognisko, wstawmy drób do piekarnika nagrzanego na 200 stopni celsjusza. Mięso jest upieczone, gdy odchodzi od kości.
f) w przepisie nie ma soli. Smak takiego mięsa jest bardzo ciekawy. Jeśli komuś nie przypadnie jednak do gustu, sólmy drób dopiero na talerzu.

Redakcja poleca

REKLAMA