Zastosowanie
Cynamon wchodzi w skład przyprawy do pierników – współgra z korzennym aromatem imbiru, goździkami świetnie konweniuje ze smakiem pieczonych jabłek, dlatego dodaje się go do szarlotek i jabłeczników. Używamy go do aromatyzowania herbaty, kawy i rozmaitych grzańców z piwa lub wina.
Laski czy sypki
Popularny jest sproszkowany ale coraz częściej spotyka się cynamon w laskach. Warto się potrudzić i używać lasek cynamonu, które ścieramy na tarce prosto do przyrządzanej potrawy, jeśli chcemy wydobyć z przyprawy pełnię aromatu. Sproszkowany cynamon bardzo szybko wietrzeje. Uwaga, laska może się skruszyć. Jeśli boimy się pokaleczyć można też użyć solidnego moździerza. Laski cynamonu przechowujemy w szczelnie zamkniętych słoiczkach.
Odmiany cynamonu:
Najczęściej spotykamy:
Cynamon chiński (cinnamomum aromaticum) – o silnym aromacie, używa się go do pikantnych potraw chińskich i indyjskich. Chińczycy robią z niego egzotyczną dla nas w smaku zupę, zobacz przepis: Zupa cynamonowa. Ta odmiana cynamonu ma grubsze laski, z dziurką w środku. Jest dużo tańszy od cejlońskiego. Pomimo ładnego zapachu pozostawia w ustach niemiły posmak.
Cynamon cejloński (Cinnamomum zeylanicum) – delikatniejszy w smaku i zapachu od chińskiego, ma charakterystyczne wielowarstwowe laski – ta właśnie odmiana jest poszukiwana do słodkich wypieków.
Oto kilka propozycja wypieków aromatycznego ciasta cynamonem – dobra dla tych, którzy nie jedzą jaj ani mleka lub przetworów mlecznych:
Ciasto cynamonowo-pomarańczowe bez jaj
1,5 szklanki cukru
4 pomarańcze
1/2 kostki masła lub margaryny
½ kg mąki
4 łyżki wody gdyby ciasto było za gęste
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżeczki świeżo startego cynamonu (2 laski)
2 szklanki mieszanych bakalii (rodzynki, orzechy, migdały)
Tłuszcz i mąka do wysmarowania blachy – tortownica o średnicy 26 cm będzie w sam raz
Pomarańcze szorujemy dokładnie i płuczemy. Ocieramy skórkę z 3 pomarańczy na drobnych otworach tarki, czwartą ucieramy na grubszych oczkach sałatkowych. Ze wszystkich pomarańczy wyciskamy sok, powinno być 1,5 szklanki, jeśli brakuje, resztę uzupełniamy wodą. Ucieramy mikserem cukier z masłem, powoli wsypujemy mąkę przesianą przez sito, proszek do pieczenia, sok z pomarańczy, utarty cynamon. Na koniec dodajemy bakalie, mieszamy. Piekarnik rozgrzewamy do temp 170-180 stopni. Blachę tortownicy smarujemy masłem, obsypujemy mąką i wlewamy do niej ciasto. Pieczemy 1 godzinę. Po wjęciu z piekarnika posypujemy ciasto cukrem pudrem zmieszanym z odrobiną cynamonu.
Druga propozycja to przepyszny sos cynamonowy, wyśmienity do polania szarlotki i rozmaitych ciast. Możemy z powodzeniem polać nim ciasto cynamonowo-pomarańczowe.
Sos cynamonowy do ciast
350 ml mleka
125 ml śmietany (kubek)
1 laska cynamonu (zamiast laski 2-3 łyżeczki cynamonu w proszku)
5 żółtek
5 łyżek cukru pudru
W rondelku podgrzewamy mleko, śmietanę i laskę cynamonu. Gdy płyn zacznie wrzeć odstawiamy z ognia i odstawiamy do wystudzenia. W tym czasie mikserem ucieramy żółtka z cukrem pudrem na rzadki kogel-mogel. Rozrzedzamy go ciepłym mlekiem ze śmietaną energicznie mieszając i przelewamy do przestudzonego, ale jeszcze ciepłego rondla z resztą mleka ze śmietaną. Całość podgrzewamy na malutkim ogniu mieszając aż zgęstnieje. Przelewamy do szklanego naczynia i schładzamy. Przed podaniem wyjmujemy laskę cynamonu. Podajemy w sosjerce lub dzbanuszku. Pychota
Inne propozycje na wypieki i desery z cynamonem to, zobacz przepisy: Pierniczki bożonarodzeniowe, Piernik piwny, Ciasto cynamonowe, Piernik z jabłkami i orzechami, Melszpejz z gruszek.
Przejrzyj wszystkie dania z cynamonem.